چهارشنبه 26 مرداد 1401

رشد 15 درصدی تجارت با عراق در دولت سیزدهم

وب‌گاه مشرق نیوز مشاهده در مرجع
رشد 15 درصدی تجارت با عراق در دولت سیزدهم

از آغاز به کار دولت سیزدهم تا پایان خردادماه، بیش از 25 میلیون و 933 هزار تن کالا به ارزش 8 میلیارد و 638 میلیون دلار بین ایران و عراق تبادل شد که نسبت به مدت مشابه 15 درصد رشد داشته است.

به گزارش مشرق، به نقل از سازمان گمرک ایران، سید روح‌الله لطیفی سخنگوی گمرک همزمان با سفر نخست وزیر عراق به تهران اظهار داشت: از آغاز به کار و استقرار دولت سیزدهم از ابتدای شهریور سال قبل تا پایان خرداد ماه 1401 بیش از 25 میلیون و 933 هزار تن کالا در مدت 10 ماه به ارزش 8 میلیارد و 638 میلیون دلار بین ایران و عراق تبادل شد که با افزایش 15 درصدی تجارت غیر نفتی، بین دو کشور همراه بوده است.

وی افزود: از این میزان 23 میلیون و 516 هزار تن، سهم صادرات کشورمان به عراق به ارزش 7 میلیارد و 577 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه رشد سه درصدی داشته است.

لطیفی در خصوص میزان واردات از عراق در 10 ماهه گذشته گفت: در این مدت 2 میلیون و 418 هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 62 میلیون دلار از عراق به کشورمان وارد شده است که با رشد 512 درصدی همراه بوده است.

سخنگوی گمرک تاکید کرد: اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی و مذهبی بین دو ملت ایران و عراق و توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی دو کشور باعث شده است تا صادرات غیر نفتی ما از 145 میلیون دلار در سال 1380 به 9 میلیارد دلار در سال 98 برسد و مجدداً در سال گذشته با رکورد وزنی نزدیک به 30 میلیون تن کالا، به 8 میلیارد و916 میلیون دلار رسیده است، در سال‌های اخیر، کشور عراق به عنوان دومین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی در کل کشورهای دنیا و اولین مقصد در بین همسایگان ایران بدل شود.

وی افزود: صادرات ما در سال 80 تقریباً 145 میلیون دلار بود و در سال 84 با اولین جهش به یک میلیارد و 224 میلیون دلار رسید و در سال‌های بعد با شیبی مناسب تا 2 میلیارد و 762 میلیون دلار رسیده است، جهش دوم صادرات ایران به عراق به سال 88 بر می‌گردد و صادرات 4 میلیارد و 560 میلیون دلاری رخ داده است.

لطیفی در ادامه گفت: سومین جهش صادرات به عراق، ضمن حفظ مسیر رشد، در سال 91 بود که صادرات کشورمان در این سال به 6 میلیارد و 337 میلیون دلار رسید و جهش آخر نیز در سال 97 با 8 میلیارد و 990 میلیون دلار بوده است که همچنان در این محور، صادرات غیرنفتی در حال انجام است.

سخنگوی گمرک در خصوص واردات از عراق گفت: رکورد واردات کشورمان از عراق در کل تاریخ روابط تجاری ایران با این کشور به سال گذشته بر می‌گردد که 2 میلیون و 702 هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 197 میلیون دلار از این کشور خریداری شده است که عمده آن کالای اساسی مورد نیاز کشور بوده است.

سخنگوی گمرک افزود: سرجمع واردات ایران در دو دهه 80 و 90، یک میلیون و 312 هزار و 894 تن کالا به ارزش یک میلیارد و 333 میلیون و 394 هزار و 861 دلار بوده که میزان واردات سال 1400 از عراق از لحاظ وزنی بیش از دو دهه گذشته و از لحاظ ارزش نزدیک به جمع 20 سال گذشته بوده است.

لطیفی تاکید کرد: فعال‌سازی دیپلماسی چند جانبه در حوزه‌های سیاسی، عمومی و اقتصادی، اجرای کنوانسیون تیر، حمل یکسره کالا بین دو کشور، فرماندهی واحد مرزی، صادرات حرفه‌ای، بسته بندی مناسب، برنامه‌ریزی تولید بر اساس بازارهای هدف و تولید کالاهای با ارزش افزوده بیشتر و تامین نیازهای کشور از مسیر عراق می‌تواند توسعه تجارت بین دو کشور را به همراه داشته باشد.

سخنگوی گمرک گفت: محصولات کشاورزی، دامی و غذایی، مصالح ساختمانی، محصولات پتروپالایشگاهی، لوازم الکترونیکی، تجهیزات پزشکی و دارو، خودرو و لوازم یدکی، پوشاک، کیف، کفش، محصولات آهنی و خشکبار از عمده‌ترین کالاهای صادراتی به عراق بود و کالاهای اساسی مانند گندم، جو، روغن، ذرت، سویا، لاستیک، کاغذ، حبوبات، به همراه ماشین آلات، ضایعات فلزات، لوازم خانگی، تجهیزات الکترونیکی، دستگاه‌های سنجش و... هم از مهمترین کالاهای وارداتی از عراق در سال گذشته بود.