شنبه 5 اسفند 1402

فعالیت 19 هزار «مراقبت و مشاور سلامت» در مدارس کشور

خبرگزاری فارس مشاهده در مرجع
فعالیت 19 هزار «مراقبت و مشاور سلامت» در مدارس کشور

به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، ابوالفضل باقری‌فرد معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و عضو شورای عالی آموزش و پرورش در نشست «مراقبین سلامت و مشاورین مدارس»، اظهار کرد: در آستانه روز دانش‌آموز قرار داریم و برگزاری این جلسه به مناسبت این روز است.

وی با بیان اینکه دانش‌آموزان سرمایه فعلی و آینده کشور هستند، اظهار کرد: امام خمینی (ره)، دو ویژگی «پاکی و معصومیت» و «شادابی و تحرک» را برای دانش‌آموزان در نظر گرفته است.

باقری فرد با اشاره به اهمیت جایگاه دانش‌آموزان، گفت: هرکاری در حوزه دانش‌آموزی انجام دهیم، منتفع خواهیم شد؛ هرگاه بخواهیم در حوزه علم، اخلاق و دیگر مسائل سرمایه‌گذاری کنیم، باید در مدارس سرمایه‌گذاری کنیم.

وی با بیان اینکه حدود 19 هزار «مشاور سلامت» و «مراقب سلامت» در مدارس کشور مشغول به کار هستند، گفت: از این تعداد، 13 هزار مشاور سلامت و 6 هزار مراقب سلامت در مدارس مشغول به فعالیت هستند.

عضو شورای عالی آموزش و پرورش درباره ساختار مراقبین سلامت در مدارس، گفت: ساختار به این نحو است که کارشناسان رشته‌های مختلف به عنوان مراقبین سلامت در مدارس مشغول به تحصیل هستند؛ به نحوی که این امکان وجود دارد که یک کارشناس رشته‌های «مامایی»، «بهداشت محیط» یا «پرستاری» در این جایگاه مشغول به کار باشد. این افراد هرکدام دیدگاه‌های خود را به دانش‌آموزان منتقل می‌کنند.

وی با بیان اینکه رشته «مراقبت سلامت» در دانشگاه‌های علوم‌پزشکی راه‌اندازی شده است، اظهار کرد: این رشته از سال گذشته در دانشگاه‌ها راه‌اندازی شد و حدود 310 دانشجو در این رشته پذیرش شدند. تمام دانشجویان این رشته توسط وزارت بهداشت بورسیه شده‌اند و سال جاری، دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان به دانشگاه‌های پذیرنده رشته مراقبت سلامت اضافه شد. در حال حاضر، حدود 710 دانشجو در این رشته مشغول به تحصیل هستند.

باقری‌فرد ادامه داد: حدود 28 «دبیرستان بهیاری» در مناطق محروم کشور داریم تا دانش‌آموختگان بتوانند اقداماتی چون تزریقات و ارائه دارو را انجام دهند.

وی با بیان اینکه جامعه ایران در مسیر سالمندی گام برمی‌دارد، اظهار کرد: با توجه به اینکه در مسیر سالمندی گام برمی‌داریم، درنظر داریم که افرادی را در ارتباط با سالمندی در دبیرستان‌ها تربیت کنیم.

عضو شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه برخی از مشکلات سلامت ریشه در مدارس دارند، گفت: اگر بتوانیم این مشکلات را در مدرسه کنترل کنیم، مشکلاتی ازاین دست کنترل می‌شود. همواره بر پیشگیری تأکید می‌کنیم و ما می‌توانیم پیشگیری را از مدارس شروع کنیم.

پایان پیام /

شما می توانید این مطلب را ویرایش نمایید

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید مراقب سلامت عضو شورای عالی آموزش و پرورش ابوالفضل باقری‌فرد این خبر توسط افراد زیر ویرایش شده است