سه‌شنبه 5 مهر 1401

مروری بر آنچه که در سینمای دفاع مقدس گذشت

خبرگزاری خبرنگاران جوان مشاهده در مرجع
مروری بر آنچه که در سینمای دفاع مقدس گذشت

سینمای دفاع مقدس پس از سال 1360 فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرد.

سینمای دفاع مقدس، فیلم‌های ایرانی، پس از انقلاب سال 1357 و جنگ بین ایران و عراق را در برمی‌گیرد. اصطلاح دفاع مقدس یا هشت سال دفاع از سوی رسانه‌های درون ایران در مورد جنگ ایران و عراق به کار می‌رود که به مجموعه فعالیت‌های نظامی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی انجام شده در ایران در طول هشت سال جنگ ایران و عراق اشاره می‌کند. در همان سال‌های ابتدایی، دو فیلم به نام مرز در سال 1360 و برزخی‌ها در سال 1361 ساخته شدند.

در طول سال‌های جنگ دوربین‌های سینماگران روی صحنه‌های جنگی زوم بیشتر داشته است به طوریکه بسیاری از کارگردانان، نویسندگان و بازیگران، سینما را با جنگ تجربه کردند. از این رو فیلم‌هایی که با محوریت جنگ ساخته شده‌اند، وقایع و حوادث آن زمان را با حالت عاطفی و عرفانی افراد نمایش می‌دهند. از آثار نمایشی دفاع مقدس می‌توان به فیلم‌هایی از جمله؛ نینوا 1363 (به کارگردانی رسول ملاقلی‌پور)، آوای غیب 1363 (به کارگردانی سعید حاجی‌میری)، پرواز در شب 1365 (کارگردان رسول ملاقلی‌پور)، انسان و اسلحه 1368 (به کارگردانی مجتبی راعی) و در مسلخ عشق 1370 (به کارگردانی کمال تبریزی) اشاره کرد.

همچنین فیلم‌هایی مانند بلمی به سوی ساحل 1364 (کارگردان: رسول ملاقلی‌پور)، کانی مانگا (کارگردان: سیف‌الله داد 1367)، عقاب‌ها (کارگردان: ساموئل خاچیکیان 1364)، افق (کارگردان: رسول ملاقلی‌پور 1367) و عروسی خوبان 1367 (کارگردان: محسن مخملباف) نمونه‌هایی از فیلم‌های سینمایی موفق زمان جنگ هستند.

معرفی کارگردانان معروف دفاع مقدس

رسول ملاقلی‌پور، کمال تبریزی، ابراهیم حاتمی‌کیا، سیف‌الله داد، احمدرضا درویش، کیومرث پوراحمد، بهزاد بهزادپور، روح‌الله سهرابی و علی شاه‌حاتمی از جمله کارگردان‌های پرکار و صاحب سبک سینمای دفاع مقدس هستند.

اوضاع سینمای دفاع مقدس بعد از جنگ ایران و عراق

خاتمه جنگ اتفاق خوشایندی برای فیلم‌های تازه دفاع مقدس و جنگی رقم زد. از این رو فیلم‌هایی که در ان دوران ساخته شده بودند به نوعی توانستند حوادث جبهه و پشت جبهه را به تصویر بکشند. همچنین سینمای دفاع مقدس از دهه 80 تا کنون با فیلم‌های متفاوتی روبرو بوده‌است، اما از این دهه آثار‌های سینمایی با محوریت دفاع مقدس با پختگی بیشتری ساخته شده‌است.

فیلم‌های دفاع مقدس با محوریت طنز

اخراجی‌ها به ساخته مسعود ده نمکی یکی از پر مخاطب ترین فیلم‌های طنز با محوریت دفاع مقدس بود. همچنین اخراجی‌ها بعد از لیلی با من است دومین فیلم مهم سینمایی دفاع مقدس است که به جنگ با زاویه طنز نگاه می‌کند.

باشگاه خبرنگاران جوان فرهنگی هنری سینما و تئاتر
مروری بر آنچه که در سینمای دفاع مقدس گذشت 2
مروری بر آنچه که در سینمای دفاع مقدس گذشت 3
مروری بر آنچه که در سینمای دفاع مقدس گذشت 4
مروری بر آنچه که در سینمای دفاع مقدس گذشت 5