مهدی آزادی برنده جایزه اول جشنواره کمراایمج شد

خبرگزاری ایسنا مشاهده در مرجع
مهدی آزادی برنده جایزه اول جشنواره کمراایمج شد

جایزه قورباغه طلایی بهترین مستند کوتاه جشنواره کمراایمج لهستان به مهدی آزادی برای فیلمبرداری فیلم «یک اسب ییشتر از یک انسان خون دارد» ساخته ابوالف طالونی رسید.

به گزارش ایسنا، جشنواره بین المللی فیلم کمراایمج که مهم‌ترین رویداد سینمایی جهان با تمرکز بر هنر فیلمبرداری است از تاریخ 14 تا 21 نوامبر (24 آبان تا اول آذر) در شهر تاریخی ترونی در شمال لهستان برگزار شد و در نهایت مهدی آزادی برای فیلمبرداری «یک اسب خون بیشتری از انسان دارد» ساخته ابوالفضل طالونیموفق به کسب جایزه قورباغه طلایی در شاخه بهترین مستند کوتاه شد.

داستان فیلم «یک اسب خون بیشتری از انسان دارد» درباره یک زوج آذری است که تهران را ترک می کنند و به زادگاه ایده آل خود در نزدیکی مرز کشور ترکیه بازمی گردند اما رویای دستیابی به آرامش در دوران بازنشستگی آنها در حالی در هم می شکند که آنها متوجه می شوند که روستای آنها به دروازه قاچاق به اروپا تبدیل شده و همه کسانی که آنها می شناسند در این ماجرا درگیر هستند.

جشنواره فیلم کمراایمج از رویداد سینمایی مورد تایید آکادمی اسکار است و مستند کوتاه در صورت کسب جایزه اصلی شاخه بهترین مستند کوتاه این رویداد سینمایی، واجد شرایط رقابت در شاخه مستند کوتاه جوایز اسکار خواهد شد.

امسال جایزه قورباغه طلایی شاخه فیلم های بلند به فیلم «سرزمین آوارها» ساخته «کلوئی ژائو» با فیلمبرداری «جاشوا جیمز ریچاردز» رسید و جایزه قورباغه نقره ای و برنزی این رویداد سینمایی نیز به ترتیب به فیلم های «هلن» ساخته «آنتی جی. ژوکنین» با فیلمبرداری «روانا رانکینن» و «پینوکیو» ساخته «متئو گارونه» با فیلمبرداری «نیوکولای برول» رسید.

**

سینمای ایران پیش از این نیز حضور جسته و گریخته ای در این رویداد سینمایی داشته که کار خود را از سال 1993 آغاز کرده است. محمود کلاری اولین سینماگر ایرانی حاضر در این رویداد سینمایی است که در سال 2000 یکی از اعضای هیات داوران اصلی جشنواره فیلم کمراایمج لهستان بود، سالی که «مایکل چیمینو» سینماگر سرشناس آمریکایی ریاست آن را بر عهده داشت. در آن سال، جایزه قورباغه طلایی بهترین فیلم به «عشق سگی» ساخته «الخاندرو گونزالز اینارینو» با فیلمبرداری «رودریگو پیرتو» اعطاء شد.

کلاری در سال 2011 مهم ترین عنوان سینمای ایران را در این رویداد سینمایی کسب کرد و برای فیلمبرداری فیلم برنده اسکار «جدایی نادر از سیمین» جایزه قورباغه نقره ای (دومین جایزه مهم جشنواره) را به خود اختصاص داد.

هیات داوران جشنواره فیلم کمراایمج در سال 2012 که ریاست آن را «جول شوماخر» بر عهده داشت نیز جایزه قورباغه نقره ای این رویداد سینمایی را به تورج اصلانی برای فیلمبرداری فیلم «فصل گرگدن» اعطاء کرد.

در سال 2015 نیز «ویتوریو استورارو» فیلمبردار نامدار ایتالیایی و برنده سه جایزه اسکار و مجید مجیدی برای فیلم «محمد رسول الله» موفق به کسب جایزه ویژه فیلمبردار - کارگردان از جشنواره کمراایمج شدند. «استورارو» پیش از این جایزه ویژه را در سال 1997 با «برناردو برتولوچی» نیز دریافت کرده بود.

در سال 2018 هم فرشید اخلاقی برای فیلمبرداری مستند کوتاه «درد از آن من است» که خودش کارگردانی آن را نیز بر عهده داشت، از سوی هیات داوران این جشنواره سینمایی تقدیر ویژه بخش رقابتی مستندهای کوتاه را از آن خود کرد.