نماینده مجلس: باید به اسکواش اهمیت بیشتری بدهیم

خبرگزاری تسنیم مشاهده در مرجع
نماینده مجلس: باید به اسکواش اهمیت بیشتری بدهیم

عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی گفت: اسکواش می‌تواند یکی از ورزش‌های مدال‌آور و خوب برای ایران باشد و به ارتقای جایگاه ورزش در کشور نیز کمک می‌کند.

- اخبار ورزشی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از سایت فدراسیون اسکواش، مصطفی نخعی عضو و سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، نماینده حوزه انتخابیه نهبندان و سربیشه در استان خراسان جنوبی و عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی گفت: اهمیت ورزش بر کسی پوشیده نیست. ورزش مقوله سلامتی، تندرستی و شکرگزاری آن است و بخشی از فرهنگ اسلامی و ملی ما نیز محسوب می‌شود. با توجه به پیچیده شدن‌های زندگی فعلی و تکنولوژی‌هایی که در سطح جامعه ظهور کرده است و کم‌تحرکی‌هایی که بخشی از آن حاصل این نوع زندگی بشری است، مراقبت از تندرستی و سلامت بیشتر از قبل حائز اهمیت است. بنابراین مقوله ورزش در راستای فرهنگ ملی و اسلامی ما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. هر چه ما بتوانیم به مقوله ورزش بیشتر اهمیت دهیم به خصوص در امر توسعه همگانی و عمومی‌سازی، طبیعتا به تحرک و پویایی جامعه و حفظ تندرستی بیشتر و افزایش سلامت در گستره جوامع کمک خواهد کرد و صد البته در حوزه پیشگیری از وقوع بیماری‌ها، طبیعتا باعث کاهش هنگفت هزینه درمان در کشورها خواهد شد.

وی ادامه داد: از طریق هیئت اسکواش خراسان جنوبی با ورزش جذاب و مهیج اسکواش آشنا شدم. با بررسی‌هایی که صورت گرفت اسکواش را ورزشی حرفه‌ای و بسیار جالب توجه دیدم که علاقه‌مندان خاص خودش را دارد و نسبت به برخی رشته‌های ورزشی مقوله جدیدتری در کشور است. اگر چه سال‌ها در کشور زحمات زیادی کشیده شده است، اما به نظر می‌رسد باز هم نیاز به توجه بیشتر است. استعدادهای بسیار خوبی در کشور داریم که می‌بایست به آنان توجه بیشتری شود تا پرورش یابند. اعتقاد دارم که باید کمک بدهیم و به این ورزش اهمیت زیادی قائل شویم که بی‌شک این ظرفیت را دارد و می‌تواند یکی از ورزش‌های مدال‌آور و خوب برای ایران باشد و به ارتقای جایگاه ورزش در کشور نیز کمک می‌کند.

نخعی خاطر نشان کرد: ما باید تلاش کنیم ورزش اسکواش بیشتر در سطح جامعه دیده شود. هرچه بتوانیم بیشتر آن را به کف جامعه بیاوریم، شاهد توسعه اسکواش خواهیم بود. به نوعی توقع این است که باید انتظارات مردمی برای دیده شدن در این ورزش بیشتر شکل بگیرد. ما رایزنی خواهیم کرد که مجموعه صداوسیما بیشتر از قبل به این ورزش بپردازد و آن را به همراه دو رشته دیگر زیرمجموعه فدراسیون به تصویر بکشد و از دیده شدن بیشتر این ورزش که خیلی می‌تواند مؤثر باشد، پشتیبانی کند. ما بعضی موارد قانونی را داریم که می‌توانیم از طریق فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی موانع و مشکلات قانونی که در مسیر توسعه این ورزش است را دنبال و مرتفع کنیم و رایزنی با مجموعه‌های مختلف و حوزه‌های اقتصادی علاقه‌مند به این پدیده اجتماعی را برای کمک بیشتر برای ورزش اسکواش در کشور را حمایت و دنبال خواهیم کرد.

عضو و سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس عنوان کرد: با توجه به اعزام‌های سنگین و پی در پی که فدراسیون اسکواش در برنامه ماه آینده خود دارد، تلاش می‌کنیم که مجموعه‌های اقتصادی خوب و بزرگی که در کشور وجود دارد، زمینه آشنایی بیشتر آنها با ورزش اسکواش را فراهم و آنان را ترغیب کنیم تا از توسعه ورزش اسکواش حمایت کنند. از طرفی نیز باید با رایزنی با بانک مرکزی و مجموعه‌های اقتصادی دولت برای کاهش هزینه‌های اعزام ورزشکاران به میادین ورزشی مختلف که قصد اعزام وجود دارد، تلاش کنیم. این را نیز می‌دانیم که اعزام‌ها به دلیل کرونا مدتی متوقف شده بود و این شرایط مستلزم آن است تا در یک بازه زمانی کوتاهی نیاز به تعداد قابل توجهی اعزام داشته باشیم که این مسئله نیازمند حمایت دولت و مجموعه‌های مختلف است. ما نیز تلاش خود را خواهیم کرد که بتوانیم در این خصوص نقش مؤثر و مفیدی را ایفا کنیم.

عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی گفت: انتظار من از فدراسیون اسکواش این است همانطوری که مسیر همگانی کردن و آشنایی آحاد جامعه با ورزش اسکواش از جمله در مناطق محروم را دنبال می‌کند، این مسیر را با قوت بیشتری ادامه دهد. ما نیز نهایت سعی و تلاش خود را در این خصوص خواهیم داشت که با رایزنی با مجموعه‌های مختلف از جمله با کمیسیون‌های مختلف در مجلس شورای اسلامی شامل کمیسیون فرهنگی، کمیسیون اقتصادی، برنامه و بودجه و نهادهای مرتبط از طریق فراکسیون ورزش بتواند در معرفی این رشته ورزشی مؤثرتر و مفیدتر نقش ایفا کند. اسکواش ورزشی قهرمانی محسوب می‌شود که مدال آوردن و کسب جایگاه در آن برای مدیران امر بسیار قابل اهمیت است. بنابراین نقش فدراسیون اسکواش در این زمینه کلیدی و مؤثر است.

نخعی در پایان خاطر نشان کرد: از مجموعه فدراسیون اسکواش تشکر می‌کنم که زحمات خود را برای رشد و توسعه این ورزش و همچنین برای اعزام به مسابقات و دیگر مسائل موجود کشیده است. از خانواده‌ها درخواست دارم که بیشتر به این ورزش توجه کنند. فواید ورزش اسکواش را حتما مطالعه کنند که خیلی می‌تواند به افزایش تندرستی فرزندان کمک کند. جدا از کسب مقام، موقعیت‌های مدالی و جایگاهی که فرزندان آنان می‌توانند داشته باشند، اسکواش در بحث سلامتی و تندرستی و افزایش استقامت نیز خیلی می‌تواند مؤثر باشد.

دبیرکل فدراسیون اسکواش غرب آسیا معرفی شد