پیش‌بینی قیمت‌ها در بازار طلا و سکه

خبرگزاری ایسنا مشاهده در مرجع
پیش‌بینی قیمت‌ها در بازار طلا و سکه

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن اشاره به اینکه بازار سکه و طلا باوجود ثبات تقریبی، از روز گذشته (پنجشنبه) افزایش قیمت را تجربه کرده است، وضعیت این بخش اقتصادی در هفته پیش رو را پیش‌بینی کرد و احتمال ثبت رکورد جدید برای آن درنظر گرفت.

محمد کشتی‌آرای در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه برای بازار سکه و طلا داخلی در این هفته دو تحلیل وجود دارد، اظهار کرد: تا روز چهارشنبه که پایان فعالیت رسمی بازار بوده است، روند بازار به یک صورت بود اما از روز گذشته (پنجشنبه) که بازار رسمی تعطیلی بود، قیمت‌ها به یکباره افزایش قابل توجهی پیدا کرد. از ابتدای هفته تا روز چهارشنبه، تغییرات اونس جهانی بسیار مختصر بود و حتی پنج دلار کاهش قیمت داشتیم.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: برخلاف اونس جهانی طلا، نرخ ارز حدود 1000 تومان افزایش داشت و در آخرین معاملات روز چهارشنبه تا 25 هزار و 600 تومان هم بالا رفت. از همین روی تحت تاثیر افزایش نرخ ارز، قیمت سکه تا 11 میلیون و 150 هزار تومان افزایش یافت و سایر قطعات سکه هم به همین صورت مشمول افزایش شدند و هر مثقال طلا هم با حدود 185 هزار تومان به چهار میلیون و 680 هزار تومان و هر گرم طلا 18 عیار هم به یک میلیون و 93 هزار و 500 تومان می‌رسد که افزایش حدودا 40 هزار تومانی برای هر گرم طلا 18 عیار بوده است.

وی اعلام کرد: اما از روز گذشته قیمت جهانی طلا یکباره افزایش پیدا کرد و تا هر اونس 1832 دلار پیش رفت که به نسبت روز شنبه حدود افزایش 26 دلاری داشته است. از سوی دیگر در معاملاتی که روز گذشته شکل گرفته، قیمت ارز نیز از کانال 25 هزار تومان به کانال 26 هزار تومان افزایش پیدا کرد. در آخرین معاملات رسمی روز چهارشنبه، هر دلار تا 25 هزار و 600 تومان رسیده بود اما روز گذشته یکباره نرخ ارز به 26 هزار تومان افزایش یافت و این در حالی بود که بانک‌ها و بازارها تعطیل بودند.

این مقام صنفی تصریح کرد: بنابراین افزایش نرخ ارز همراه با افزایش قیمت اونس جهانی، یک سیر صعودی را برای قیمت سکه و طلا ایجاد کرد. براین اساس روز گذشته (پنجشنبه)، قیمت سکه تا 11 میلیون و 430 هزار تومان افزایش پیدا کرد و این در حالیست که در آخرین معاملات روز چهارشنبه که بازار بسته شد، قیمت سکه زیر 11 میلیون تومان بوده است. همچنین هر گرم طلای 18 عیار نیز بعد از مدت‌ها از یک میلیون و 100 هزار تومان فراتر رفت و به یک میلیون و 185 هزار تومان به ازای هر گرم رسید.

کشتی‌آرای خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد با توجه به تحولات سیاسی و تحولات بازارهای جهانی که منجر به افزایش قیمت اونس طلا شده است، همراه با افزایش نرخ ارز، از روز شنبه (فردا) قیمت‌های جدیدی را خواهیم داشت و پس از پنج - شش ماه یک رکورد جدیدی قیمتی رقم خواهد خورد.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره آخرین قیمت‌ها نیز گفت: هر قطعه سکه تمام طرح قدیم 11 میلیون تومان و هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید 11 میلیون و 430 هزار تومان قیمت دارد. همچنین هر قطعه نیم سکه به پنج میلیون و 950 هزار تومان و ربع سکه به سه میلیون و 750 هزار تومان رسیده‌اند. سکه‌های یک گرمی دو میلیون و 350 هزار تومان نیز در آخرین معاملات روز گذشته قیمت دارند. به همین ترتیب هر مثقال طلای 17 عیار به چهار میلیون و 860 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار به یک میلیون و 122 هزار تومان رسیده است.

وی افزود: این در حالی است که در آخرین معاملات روز چهارشنبه، هر قطعه سکه تمام طرح قدیم 10 میلیون و 700 هزار تومان، سکه تمام بهار طرح جدید 11 میلیون تومان، نیم سکه پنج میلیون و 850 هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و 650 هزار تومان و سکه‌های یک گرمی دو میلیون و 250 هزار تومان قیمت داشته‌اند. همچنین هر مثقال طلای 17 عیار چهار میلیون و 695 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار یک میلیون و 84 هزار و 500 تومان بوده‌اند.

این مقام صنفی در رابطه با وضعیت حباب سکه نیز اظهار کرد: افزایش قیمت سکه، حباب سکه را بزرگتر کرده و در حال حباب سکه تا 500 هزار تومان افزایش داشته است. به سبب نوسانات بسیاری که سکه در روز چهارشنبه داشت، حباب سکه از 380 هزار تومان تا 450 هزار تومان در نوسان بود که از در روز پنجشنبه با افزایش قیمت سکه، جباب سکه نیز به حدود 500 هزار تومان رسید.

انتهای پیام