سه‌شنبه 27 اردیبهشت 1401

اعلام آمادگی وزارت علوم برای احداث نخستین پارک شیمیایی ایران

خبرگزاری ایسنا مشاهده در مرجع
اعلام آمادگی وزارت علوم برای احداث نخستین پارک شیمیایی ایران

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: وزارت علوم آمادگی دارد همکاری لازم را با مجموعه پتروشیمی برای اخذ مجوزهای واحدهای فناور و پارک‌های علم و فناوری به منظور ایجاد زمینه احداث نخستین پارک شیمیایی کشور داشته باشد.

به گزارش ایسنا، علی خیرالدین در آیین معرفی نخستین شرکت دانش‌بنیان گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس اظهار کرد: 49 پارک علم و فناوری، 223 مرکز رشد، 10 هزار و 700 واحد فناور و 6700 شرکت دانش‌بنیان در کشور وجود دارد که حدود هزار و 800 از این دانش‌بنیان‌ها در پارک‌های علم و فناوری هستند.

وی یکی از بزرگ‌ترین معضلات کشور را بیکاری خواند و ادامه داد: حدود 40 درصد بیکاران کشور فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند و این نشان‌دهنده آن است که ما نتوانستیم در جذب فارغ‌التحصیلان در بازار کار موفق باشیم.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه 65 هزار اشتغال دانش‌بنیان در کشور ایجاد شده است، افزود: شرکت‌های دانش بنیان توانسته‌اند حدود 50 هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی را جذب کنند، بنابراین زمینه‌ای مناسب برای اشتغال دانش‌بنیان است.

دکتر خیرالدین با تأکید بر اینکه برای موفقیت در این بخش باید روی لبه فناوری و مرز دانش فناوری کار کنیم، تصریح کرد: وجود دفاتر انتقال فناوری در هلدینگ‌های مختلف به‌ویژه در بخش پتروشیمی بسیار ضروری است و این موضوع باید تقویت شود.

وی بر تبدیل واحدهای فناور به شرکت‌های دانش‌بنیان تأکید کرد و گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی که به‌تازگی قرار شده است شش هزار میلیارد تومان سرمایه داشته باشد، بیشترین حمایت را از شرکت‌های دانش‌بنیان انجام می‌دهد. با ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان دیگر خام‌فروشی نخواهیم کرد و به سمت بهره‌وری بالاتر خواهیم رفت.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم درباره طرح میزبانی توضیح داد: در این طرح دانشجویان فعال در دانشگاه‌ها را شناسایی و علاقه‌مندان حوزه فناوری را وارد شرکت‌های دانش‌بنیان می‌کنیم، بنابراین صنعت پتروشیمی نیز می‌تواند در صورت توان از علاقه‌مندان به حوزه پتروشیمی در این طرح حمایت کند.

دکتر خیرالدین به موضوع نیازسنجی و نیازآفرینی برای آینده اشاره و اظهار کرد: صنعت پتروشیمی باید تمرکز بیشتری بر پارک‌های شیمیایی داشته باشد. برای نمونه هم‌اکنون کشور چین 680، عربستان 3 و آلمان 60 پارک شیمیایی احداث کرده‌اند، اما در ایران یک پارک شیمیایی نیز وجود ندارد که پارک‌های علم و فناوری می‌توانند زمینه مناسبی برای ایجاد این پارک‌ها باشند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، وی اظهار داشت: وزارت علوم این آمادگی را دارد که همکاری لازم را با مجموعه پتروشیمی برای دریافت مجوزهای واحدهای فناور و پارک‌های علم و فناوری داشته باشد تا نخستین پارک شیمیایی کشور ایجاد شود.

انتهای پیام