چهارشنبه 3 مرداد 1403

اعلام شمار جانباختگان ایرانی حج / حجاج بیمار به کشور برگشتند

وب‌گاه دنیای اقتصاد مشاهده در مرجع
اعلام شمار جانباختگان ایرانی حج / حجاج بیمار به کشور برگشتند

رییس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر آخرین آمار جانباختگان ایرانی حج را اعلام کرد.

رییس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر اعلام کرد شمار جان‌باختگان حج به 19 نفر رسید. آمار کلی جان‌باختگان حج از سوی وزارت بهداشت عربستان تا کنون 1301 اعلام شده است. سیدعلی مرعشی که در جمع خبرنگاران حاضر در مکه سخن می‌گفت، اظهار کرد: در حال حاضر، 26 زائر ایرانی در بیمارستان هلال احمر ایران در مکه و 24 زائر نیز در بیمارستان سعودی بستری هستند. رییس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر درباره علت مرگ و بستری شدن زائران توضیحی نداد، اما گرمای هوا، کهولت سن و بیماری‌های زمینه ای از مهمترین عوامل این وضعیت به شمار می‌رود. مرعشی در ادامه با اشاره به بازگشت سه گروه از بیماران به کشور، گفت: تاکنون 35 نفر از حجاج بیمار به کشور بازگردانده شده‌اند و 50 نفر دیگر که شرایط بهتری دارند، در مراکز درمانی مرکز پزشکی هلال احمر یا بیمارستان سعودی بستری هستند.

رییس مرکز پزشکی حج و زیارت اظهار کرد: به ازاء هر 600 زائر ایرانی در عربستان، یک پزشک انتخاب شده است تا خدمات بهداشتی و درمانی به آنها ارائه دهند و همین امر، در کاهش تلفات حجاج ایرانی نسبت به سایر کشورها و درمان سریع‌تر آنها تأثیر بسیاری داشته است.

فهد الجلاجل وزیر بهداشت عربستان نیز روز یکشنبه (3 تیرماه) شمار جان‌باختگان حج را بیش از 1300 نفر اعلام کرد، درحالی‌که تاکید کرده است بیش از 80 درصد نهایت فاقد مجوز بودند و اصلی‌ترین علت مرگ این زائران، گرمای بی‌سابقه هوا در عربستان بوده است.

بنابر اعلام وزارت بهداشت عربستان، مصر با حدود 700 نفر، اندونزی با 200 نفر، هند با 98 نفر و کشورهای کم‌جمعیتی نظیر تونس با 47 نفر بیشترین میزان تلفات را در حج امسال داشتند. وزیر بهداشت عربستان تصریح کرده است این افراد بیشتر به دلیل پیاده‌روی مسافت‌های طولانی زیر نور مستقیم خورشید بدون سرپناه و استراحت دچار گرمازدگی شدند که باعث مرگ زائران در حج شده است.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش کرده است که بیشترین شمار تلفات در حج به ترتیب از کشورهای مصر، اندونزی، هند، اردن، تونس و پاکستان بوده است.

بنابر گزارش رسانه‌های رسمی عربستان، دست‌کم دو نفر آمریکایی در بین زائران فوت شده بوده‌اند.

امسال 87 هزار و 650 زائر ایرانی برای انجام مناسک حج تمتع راهی عربستان شدند که پس از انجام مناسک، روند بازگشت آنها از روز جمعه (اول تیرماه) آغاز شده است. شمار زائران مسلمان از کشورهای مختلف که در حج امسال شرکت داشتند، از سوی عربستان بیش از یک میلیون و 800 هزار نفر اعلام شده است.

--> اخبار مرتبط

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.