شنبه 5 اسفند 1402

بحران هولناک در انتظار ایران | جمعیت ایران 10 سال پیرتر شد

وب‌گاه عرشه آنلاین مشاهده در مرجع
بحران هولناک در انتظار ایران | جمعیت ایران 10 سال پیرتر شد

معاون جوانی جمعیت مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه متاسفانه الان که در سال 1402 قرار داریم نرخ جمعیت ایران 0.6 است، بر ضرورت توجه به جوان‌سازی جمعیت کشور تاکید کرد. پیری جمعیت در ایران به مرحله خطرناک رسید امروز اعلام شد که جمعیت ایران 10 سال پیرتر شده است ایران در مسیر سونامی پیری قرار دارد و این بحران تا چند سال دیگر کشور را فرا می گیرد. جمعیت ایران طبق پیش‌بینی‌ها...

پیری جمعیت در ایران به مرحله خطرناک رسید امروز اعلام شد که جمعیت ایران 10 سال پیرتر شده است ایران در مسیر سونامی پیری قرار دارد و این بحران تا چند سال دیگر کشور را فرا می گیرد.جمعیت ایران طبق پیش‌بینی‌ها در سال 1430 حدود 30 درصد جمعیت کشور سالمند هستند. امروز حدود 12 درصد جمعیت بالای 60 سال کشور میانسال محسوب می‌شوند که به سوی سالمندی جمعیت در حرکت است و تا دو دهه آینده با حدود 30 درصد جمعیت بالای 60 سال به یکی از کشورهای بسیار سالمند تبدیل می‌شویم.

جمعیت ایران 1410 چگونه ترسیم می شود.7 سال دیگر نرخ رشد جمعیت ایران صفر می شود. در حال حاضر به گفته کارشناسان، نرخ رشد جمعیت ایران حدود هفت دهم درصد است.

طبق پیش‌بینی‌ها در سال 1430 حدود 30 درصد جمعیت کشور سالمند هستند.

دراین باره بخوانید: سال 1430 برای جمعیت ایران چه اتفاقی می افتد؟

معاون جوانی جمعیت مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه متاسفانه الان که در سال 1402 قرار داریم نرخ جمعیت ایران 0.6 است، بر ضرورت توجه به جوان‌سازی جمعیت کشور تاکید کرد.

معاون جوانی جمعیت مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به جمعیت ایران گفت: سامانه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با سامانه‌های وزارت آموزش و پرورش در حوزه سلامت به زودی به یکدیگر متصل و انتقال اطلاعات بین آن‌ها انجام می‌شود.

دکتر سبحان ابراهیم پور با اعلام این خبر در اولین نشست مراقبان سلامت و مشاوران مدارس که با شعار «همه با هم برای سلامت مدرسه» در سالن اجتماعات امام جواد (ع) وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: اولین انتقال داده و اطلاعات بین این سامانه‌ها به زودی انجام میشود که این اتفاق پس از سال ها برای اولین بار رخ خواهد داد و نوید خوبی برای ارتقای سلامت دانش آموزان خواهد بود.

وی افزود: همچنین در چند حوزه تفاهم‌نامه‌هایی بین وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش منعقد شده که مهم‌ترین آنها ساماندهی سامانه ارتباطی بین دو دستگاه بوده و موضوعات دیگر این تفاهم نامه‌ها بحث جمعیت، دهان و دندان و بیماری های غیرواگیر است.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به جوان سازی جمعیت ایران ادامه داد: در سال 65 نرخ رشد جمعیت ایران 3.9 بود. سازمان بهداشت جهانی چند حالت برای جمعیت کشورها در نظر گرفته بود که در بدترین حالت، قرار بود نرخ جمعیت ایران در سال 1420 به عدد یک برسد ولی متاسفانه الان که در سال 1402 قرار داریم نرخ جمعیت ما 0.6 است.

معاون جوانی جمعیت مرکز جوانی جمیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: در سال 65 هر خانم ایرانی در سن باروری نرخ باروری 6.3 فرزندی داشت ولی الان به نرخ باروری کل یا TFR در کشور به عدد 1.65 رسیده است. این میزان کاهش باروری جمعیت که در کشورهایی نظیر انگلیس یا آمریکا طی 100 سال اتفاق می افتد در کشور ما طی 4 تا 10 سال رخ داد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی با بیان این که در 45 سال گذشته جمعیت ایران 10 سال پیرتر شده است، یادآور شد: وزیر آموزش و پرورش ژاپن اعلام کرد سالانه در این کشور 400 مدرسه به خاطر کمبود جمعیت تعطیل می شود. اگر ما هم امروز فکری برای جوان سازی جمعیت نکنیم ممکن است در آینده نزدیک با این معضل مواجه شویم.

معاون جوانی جمعیت مرکز جوانی جمیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت اعلام کرد: سرفصل های آموزشی مراقبان سلامت مدارس به روز رسانی شده است که پس از تهیه و تدوین محتواهای آن ها به دست مراقبان و مشاوران سلامت مدارس خواهد رسید.

ابراهیم پور افزود: مراقبان سلامت می توانند در پیمایش‌های کاسپین که از دانش آموزان انجام می‌شود به ما در زمینه اجرای برنامه‌ها کمک کنند. در این پیمایش‌ها نیز تغییراتی انجام شده و سئوالات آن‌ها بازنگری شده است.

وی با بیان این که بسته‌های خدمتی مراقبان سلامت مدارس نیز بروز رسانی شده است، گفت: یکی از نیازهای دانش آموزان موضوع بلوغ است که دو کتاب برای مساله بلوغ پسران و دختران توسط مرکز جوانی جمیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت در دو جلد تدوین شده است.

وی در پایان بر ضرورت فرآیند ارتباط دو طرفه بین وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت در جوان سازی جمعیت تاکید کرد.

منبع: ایسنا

هم اکنون دیگران می خوانند -->

بیشتر بخوانید

بحران هولناک در انتظار ایران | جمعیت ایران 10 سال پیرتر شد 2