«عمارت پیرنیا» در لاله زار تهران جان تازه می‌گیرد

خبرگزاری ایرنا مشاهده در مرجع
«عمارت پیرنیا» در لاله زار تهران جان تازه می‌گیرد

تهران_ ایرنا_ مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران اعلام کرد: عملیات آوار و نخاله‌برداری و اقدامات حفاظتی برای استحکام بناهای تاریخی مجموعه عمارت پیرنیا که سه ساختمان از دوره قاجار تا پهلوی را شامل می‌شود، در حال انجام است.

به گزارش ایرنا از شهرداری تهران، «کاوه حاج علی اکبری» روز جمعه با بیان این مطلب گفت: این مجموعه شامل حمام و بخشی از اندرونی آن به مساحت تقریبی یک هزار و 600 متر مربع واقع در خیابان لاله‌زار شمالی است که به همت سازمان نوسازی و پس از چندین ماه مذاکره از ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) خریداری شد.

وی با اشاره به اینکه گروه مرمت در حال آواربرداری و پاکسازی عمارت از نخاله ها هستند، گفت: این مجموعه شامل سه عمارت است که قدیمی‌ترین آن مربوط به خانه حسن پیرنیا، صدراعظم در دوره قاجار است که طبق شواهد موجود پیش نویس قانون مشروطه در این عمارت نوشته شد.

علی اکبری ادامه داد: مذاکراتی با معاونت حقوقی ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و وزارت امور خارجه در حال انجام است که با توجه به اینکه مشیرالدوله پیرنیا نخستین صدراعظم ایران پس از مشروطه و از پایه گذاران آیین دادرسی کیفری و مدنی ایران است، این عمارت به خانه مشروطه تهران و موزه حقوق نوین تبدیل شود.

عمارت هرمز پیرنیا از سه ساختمان قاجاری و پهلوی تشکیل شده‌است.

علی اکبری در این باره توضیح داد: از ساختمان دوره پهلوی که بر خیابان لاله‌زار قرار دارد، مغازه های متعددی ساخته شده که سرقفلی‌های آنها در اختیار مالکان خصوصی است و به احتمال زیاد طبقه بالای آن به بوتیک، هتل و کافه تبدیل خواهد شد.

به گفته مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران ساختمان های قاجاری عمارت پیرنیا، مرمت اساسی نیاز دارد اما ساختمان پهلوی سرپاست و فقط اقدامات مرمتی سبک نیاز دارد و تا نوروز به بهره برداری می رسد.

خانه هرمز پیرنیا در جوار مجموعه ای از ابنیه واجد ارزش چون خانه مشیرالدوله پیرنیا، خانه ولی الله پیرنیا، مدرسه و کلیسای ژاندارک و خانه سینما قرار گرفته که در حال حاضر اگرچه بخش قابل ملاحظه ای از آنها تقریبا غیرفعال است، اما به لحاظ وضعیت معماری و ایستایی بنا، از شرابط نسبتا مناسبی برخوردار است.

این مجموعه تاریخی در سال 1397 توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ثبت رسید.

به گفته بهروز مرباغی، مسئول پروژه مرمت عمارت هرمز پیرنیا، بخشی از این عمارت در سالهای دور به مدرسه دخترانه ای به نام «شمس» تبدیل شده که طبق گفته‌های دانش آموزان سابق این مدرسه، اثاثیه خاندان پیرنیا در زیرزمین آن نگهداری می‌شد.

برچسب‌ها