پربازدیدهای حقوقی این هفته؛ بازداشت قاضی منصوری و دادگاه طبری در صدر خبرها

خبرگزاری ایسنا مشاهده در مرجع
پربازدیدهای حقوقی این هفته؛ بازداشت قاضی منصوری و دادگاه طبری در صدر خبرها

در آخرین هفته از خردادماه 99 شاهد خبرهای مهمی در حوزه حقوقی و قضائی بودیم که مهمترین آنها خبر بازداشت "قاضی منصوری" و سخنان معاون اول قوه قضائیه در رابطه با در نظر گرفتن فرصت "توبه" برای مجرمین بود.

به گزارش ایسنا، این خبر مروری بر مهمترین خبرهای حقوقی و قضائی این هفته ایسنا است:

پربازدیدترین خبر حقوقی و قضائی این هفته به بازداشت قاضی مرتبط با پرونده اکبر طبری اختصاص داشت.

قاضی منصوری در رومانی دستگیر شد

سخنگوی قوه قضاییه از دستگیری غلامرضا منصوری - قاضی متهم به دریافت 500 هزار یورو رشوه در پرونده اکبر طبری - در کشور رومانی خبر داد.

به گزارش ایسنا، غلامحسین اسماعیلی در حاشیه مراسم معرفی رییس جدید سازمان زندان‌ها درباره دستگیری قاضی منصوری گفت: یکی دو نفر از متهمان در خارج از کشور به سر می‌برند که یکی از آنها به نام آقای منصوری اعلام کرده بود که «من دارم به ایران بر می‌گردم و در جلسه شرکت خواهم کرد» اما با بررسی‌هایی که ما انجام دادیم، دیدیم این «اعلام» خیلی جدی نیست و بیشتر یک برنامه «تبلیغاتی» است. به همین جهت با اقدامی که از ناحیه مرجع قضایی انجام شد، مراتب به پلیس بین‌الملل کشورمان و اینترپل رومانی اعلام شد و از دیشب این فرد در اختیار اینترپل قرار گرفته و دستور بازداشتش در کشور رومانی صادر شده است، اما به دلیل محدودیت‌های پروازی ناشی از بیماری کرونا، انتقال وی به ایران و حضور او در جلسه دادگاه فعلا ممکن نیست ولی در روزهای آینده این کار انجام می‌شود.

وی درباره صدور حکم اعدام «محمود موسوی مجد» گفت: این پرونده در سال 97 و 98 بوده است. متهمین دیگر را حضور ذهن ندارم.

دومین خبر پربازدید آخرین هفته خردادماه، در رابطه با برگزاری سومین جلسه دادگاه معاون اجرایی سابق قوه قضاییه بود.

لیسانس طبری هم زیر سوال رفت / قاضی منصوری با 500 هزار یورو رشوه هم قانع نبود

نماینده دادستان در پرونده اکبر طبری و همدستانش گفت که حجم مبالغ رشوه پرداخت شده در این پرونده شاید به 200 میلیارد تومان برسد. رسول قهرمانی همچنین گفت در پرونده طبری هیچ مدرکی از لیسانس او پیدا نشده و حتی کارشناسی معاون اجرایی سابق قوه قضاییه هم محل تردید است.

به گزارش ایسنا، مرکز رسانه قوه قضاییه در این هفته، از برگزاری سومین جلسه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه و متهمان دیگر این پرونده، به ریاست قاضی بابایی در شعبه 5 دادگاه کیفری یک استان تهران خبر داد.

متهم طبری در این جلسه در پاسخ به این سوال که آیا اتهاماتش در اراضی کلاک، پولشویی از طریق 42 میلیارد ریال به آقای مشایخ برای خرید سهام را قبول دارد؟، مدعی شد که قبول ندارم و تکذیب می‌کنم.

نماینده دادستان نیز در این جلسه گفت: سئوال این است تخصص آقای طبری چیست؛ اول یک سوال از خود ایشان بپرسم: آقای طبری لیسانس خود را از کجا اخذ کرده‌اید؟ ما در پرونده شما هیچ مدرکی از لیسانس پیدا نکردیم.

خبر پربازدید بعدی از قول معاون اول قوه قضائیه مطرح شد.

محسنی اژه‌ای خواستار در نظرگرفتن فرصت «توبه» برای مجرمین شد

معاون اول قوه قضاییه خواستار در نظر گرفتن فرصت «توبه» برای مجرمین شد و گفت که باید بستر را برای این کار فراهم کنیم.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در مراسم معرفی رییس جدید سازمان زندان‌ها گفت: انسان از مخلوقات برتر الهی است و بنا این است که همه انسان‌ها به سعادت برسند اما متاسفانه ما هستیم که تابع هوا و شیطان و شیطان صفتان می شویم و مقررات را زیر پا می گذاریم و به حق خود قانع نیستیم و حقوق دیگران را پایمال می کنیم، لذا برخی از اقدامات بازدارنده برای افرادی در نظر گرفته می شود.

وی افزود: آزادی‌های مشروط و عفو و مرخصی مورد اهتمام بیشتری قرار گرفت. کسانی که فساد می کنند باید مجازات شوند اما عنایت کنید روی مساله قدری فکر شود که باب جدیدی را روی این مساله باز کنند. یکی از باب‌ها باب توبه است. اگر چه فرد متخلفی غفلتی کرد خدا به او فرصتی می دهد که اگر توبه کرد نه تنها او را می بخشد بلکه او را دوست دارد. آیا در این 40 سال برای توبه مجرمین ساز و کاری پیش بینی کرده‌ایم‌؟ من از آقای حاج محمدی می خواهم که نسبت به این موضوع فصل جدیدی باز کنند و مجلس و همه و نظام می خواهم باب توبه را چگونه باید فرصت بدهیم و بستر را فراهم کنیم که مجرمین توبه کنند.

خبر پربازدید بعدی نیز در رابطه با سخنان معاون اول قوه قضائیه بود.

از تخلفات طبری مطلع نشدم / حق می‌دهم کسی قانع نشود / حرفم درباره «توبه» درست است

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به پرونده اکبر طبری گفت: برای بسیاری از معاونین عالی قوه، رییس پیشین و حتی من احراز نشد که ایشان متخلف است وگرنه حتما اقدامی می‌کردیم.

به گزارش ایسنا، غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه در ارتباط با پرونده اکبر طبری گفت: عده‌ای می‌پرسند آقای طبری در مراجع قضایی چقدر از فسادش به دیگران سرایت کرده و اعمال نفوذ کرده؟ باید گفت تخقیقات زیادی شده، بسیاری از افراد با ایشان همکاری کردند اما بسیار موارد نادری بوده است. در بین قضات، 2 قاضی شاغل و بازداشت شده و 2 قاضی بازنشسته مربوط و دخیل در این پرونده داشتیم.

وی افزود: هم‌چنین تعدادی وکیل و دلال هم در این پرونده دخیل بودند و مجموعا 21 نفر مربوط به اکبر طبری تحت تعقیب قرار گرفتند.

این خبرها نیز جزء خبرهای پربازدید این هفته ایسنا بودند.

یک متهم اقتصادی به کشور بازگردانده شد

سخنگوی قوه قضاییه از دستگیری یک متهم به اخلال در نظام اقتصادی خارج از کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، غلامحسین اسماعیلی با اشاره به دستگیری یکی از متهمان پرونده‌های اخلال در نظام اقتصادی در خارج از کشور عنوان کرد: در هفته گذشته با پیگیری قضایی و همکاری شایسته پلیس بین الملل موفق شدیم این فرد را به کشور برگردانیم.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سئوال که در خصوص این متهم آیا خود را معرفی کرده یا پیگیری‌های قضایی و پلیس اینترپل منجر به دستگیری وی شده است؟ گفت: این فرد به سفارتخانه جمهوری اسلامی ایران مراجعه‌ای داشت؛ ولی در مراجعه به گونه‌ای رفتار کرده بود که استنباط عزیزانی که در سفارتخانه حضور دارند این بود که آمدن وی به ایران از عزم و اراده جدی برخوردار نیست.

وی گفت: فرد مذکور فردی به نام آقای «آبتین» است که پرونده اخلال در نظام اقتصادی در یکی از استان‌های جنوبی کشور دارد و به لحاظ اینکه هنوز اطلاعات خودم نیز کامل و دقیق نیست و آخرین وضعیت قضایی پرونده را اطلاع ندارم، جزئیات بیشتری از این پرونده را نمی‌توانم در اختیار قرار دهم.

وکیل یکی از متهمان دادگاه طبری: موکلم توبه کرده است / 5 قطعه زمین در بابلسر به نام همسر طبری

به گزارش ایسنا، چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه و متهمان دیگر این پرونده، صبح امروز به ریاست قاضی بابایی در شعبه 5 دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد.

قاضی بابایی در آغاز چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری و سایر متهمان پرونده به «مشایخ» یکی از متهمان پرونده اعلام کرد که در جایگاه قرار گیرد و به او گفت: در تکمیل دفاعیات خود مرتبط با اراضی کلاک که در جلسه قبل دادگاه ارائه کردید، چنانچه دفاعیه‌ای دارید، اظهارات خود را تکمیل کنید.

مشایخ گفت: من دفاعی ندارم.

وکیل مشایخ تصریح کرد: موکل من ضمن ابراز پشیمانی و توبه در محضر دادگاه، درخواست رافت اسلامی و تخفیف را دارد. همانگونه که ریاست قوه قضاییه اعلام کرده است کسانی که موارد جرم را اعلام کنند مستحق تشویق هستند، لذا درخواست دارم این موارد مدنظر دادگاه قرار گیرد.

انتهای پیام

پربازدیدهای حقوقی این هفته؛ بازداشت قاضی منصوری و دادگاه طبری در صدر خبرها 2
پربازدیدهای حقوقی این هفته؛ بازداشت قاضی منصوری و دادگاه طبری در صدر خبرها 3
پربازدیدهای حقوقی این هفته؛ بازداشت قاضی منصوری و دادگاه طبری در صدر خبرها 4
پربازدیدهای حقوقی این هفته؛ بازداشت قاضی منصوری و دادگاه طبری در صدر خبرها 5
پربازدیدهای حقوقی این هفته؛ بازداشت قاضی منصوری و دادگاه طبری در صدر خبرها 6