دوشنبه 4 تیر 1403

محدودیت جدید آمریکا برای چین / تنش جدید در راه است؟

وب‌گاه دنیای اقتصاد مشاهده در مرجع
محدودیت جدید آمریکا برای چین / تنش جدید در راه است؟

نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را برای محدود کردن شرکت‌های بیوتکنولوژی چینی تصویب می‌کنند که تنش‌ها میان 2 کشور را تشدید خواهد کرد.

کمیته نظارت و پاسخگویی مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه قانون امنیت زیستی را تصویب کرد که باید قبل از اینکه بایدن بتواند آن را به عنوان یک قانون امضا کند، باید از مجلس و سنا این کشور نیز بگذرد. بر همین اساس، سازمان‌های آمریکایی به بهانه امنیت‌ملی نمی‌توانند با شرکت‌های «بی. جی. آی»، «ووشی‌آپ تکنولوژی» و دیگر شرکت‌های بیوتکنولوژی چینی همکاری کنند.

شرکت‌های چینی در همین راستا مخالفت شدید خود را با قانون پیشنهادی ایالات متحده که بر اساس ادعاهای نادرست و گمراه کننده است، ابراز کردند.

نماینده گروه «بی. جی. آی» با بیان اینکه قانون امنیت زیستی برای حذف رقابت و تقویت انحصار یک شرکت آمریکایی در بازار توالی DNA است، تاکید کرد: ما از اینکه شاهد سوء‌استفاده از روند قانونی واشنگتن توسط شرکتی هستیم که خود دولت این کشور حمایت می‌شود، ناامید شده‌ایم.

خبر مرتبط خبر مهم از مذاکرات میان چین و روسیه

دستیار سیاست خارجی کرملین گفت، مذاکرات بین رئیس جمهور روسیه و رئیس جمهور چین بسیار مثبت بوده است.

وی افزود: «بی. جی. آی» بالاترین اولویت خود را برای حفظ حریم‌خصوصی قرار می‌دهد و به شدت از مقررات بین‌المللی و محلی حفاظت از داده‌ها پیروی می‌کند. بنابراین اظهاراتی مبنی بر اینکه بی. جی. آی توسط دولت یا ارتش چین کنترل می‌شود، نادرست است." خبر مرتبط استقبال روسیه از ابتکار چین درباره بحران اوکراین

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به طرح صلح مدنظر چین برای جنگ اوکراین گفت: در این مورد، ابتکار چین عملی‌ترین و واقع‌بینانه‌ترین طرح است، زیرا بر لزوم مقابله با علل ریشه‌ای و از بین بردن علل ریشه‌ای تاکید می‌کند. هر چیز دیگری، حدس و گمان است.

شرکت «ووشی‌آپ تکنولوژی» هم در همین راستا، اظهار داشت: با این وجود پرونده صرافی‌ها و تسویه حساب در هنگ کنگ، خطری برای آمریکا یا هیچ کشور دیگری ایجاد نخواهد کرد.

این شرکت چینی افزود: قصد تجارت ژنومیک انسانی یا جمع‌آوری داده‌های ژنومی انسانی در ایالات متحده، چین یا جاهای دیگر را ندارد.

جینا ریموندو وزیر بازرگانی آمریکا در همین رابطه، اظهار داشت: واشنگتن در راستا امنیت ملی برای داده‌های آمریکایی‌ها قصد دارد در پاییز امسال قوانین پیشنهادی در مورد وسایل نقلیه متصل به چین را اعلام کند.

هه یادونگ سخنگوی وزارت بازرگانی چین هم تاکید کرد: پکن اقدامات قاطعی را برای حفظ حقوق و منافع خود انجام خواهد داد.

وانگ یی وزیر امور خارجه چین هم تصریح کرد: اقدامات یکجانبه و حمایت‌گرایانه در قبال پکن نشان می‌دهد که آمریکا اعتماد خود را از دست داده و محکوم به شکست خواهد بود.

--> اخبار مرتبط

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.

محدودیت جدید آمریکا برای چین / تنش جدید در راه است؟ 2
محدودیت جدید آمریکا برای چین / تنش جدید در راه است؟ 3