شنبه 5 اسفند 1402

هشدار احتمال حمله خطرناک به این بیمارستان در غزه

وب‌گاه دنیای اقتصاد مشاهده در مرجع
هشدار احتمال حمله خطرناک به این بیمارستان در غزه

حماس نسبت به کشتاری دیگر در بیمارستان قدس هشدار داد و از جهانیان که به مسؤولیت خود عمل کنند.

جنبش مقاومت اسلامی حماس در بیانیه‌ای نسبت به احتمال تکرار بمباران بیمارستان‌های غزه و وقوع فاجعه‌ای دیگر هشدار داد.

در ادامه بیانیه حماس آمده است: ما نسبت به کشتاری دیگر این بار در بیمارستان قدس هشدار می‌دهیم و جهانیان باید به مسؤولیت خود عمل کرده و مانع از ادامه جنگ و حملات علیه کودکان و غیرنظامیان در غزه شوند.

در این بیانیه تأکید شده است: اخطار دشمن صهیونیستی برای تخلیه بیمارستان قدس و انتقال مجروحان و بیماران و ادامه بمباران محوطه‌های این بیمارستان بیانگر تشدید حملات به این بیمارستان است که هم اکنون علاوه بر بیماران و مجروحان حدود 14 هزار نفر در محوطه این بیمارستان قدس پناه گرفتند.

این بیانیه می افزاید: تهدید به بمباران مراکز عمومی و مرکز فرهنگی ارتدوکس و مدرسه کلیسای رومکه و یکهزار و 500 آواره در ان پناه گرفتند، مقدمه‌چینی برای ارتکاب جنایت و کشتاری وحشیانه است.

حماس خواستار تحرک فوری تمامی کشورها و سازمان‌های بین‌المللی برای حمایت از بیمارستان‌ها شد که نقشی انسانی در نجات بیش از 2 میلیون فلسطینی در نوار غزه ایفا می‌کنند.

این جنبش مقاومت همچنین خواستار حمایت از مساجد، کلیساها و تمامی نهادها و موسسات فلسطینی و احترام به ادیان آسمانی و قوانین و عرف بین‌الملل شد.

دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی نیز ساعاتی پیش در تأیید بیانیه حماس تأکید کرد: به موجب حقوق بین‌الملل باید تمامی مساجد، کلیساها، مدارس و بیمارستان‌ها مورد حمایت قرار گیرند.

از سوی دیگر، «اشرف القدره» سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین در غزه هشدار داد و از بمباران مراکز بهداشتی و درمانی منطقه ابراز نگرانی کرد.

وی در ادامه هشدار خود گفت: دشمن صهیونیستی مصمم به نابودی مراکز پزشکی و درمانی است و نگران تکرار کشتار بیمارستان المعمدانی هستیم.

رژیم صهیونیستی در یک اقدام غیر انسانی تهدید کرد که بیمارستان القدس وابسته به هلال احمر فلسطین در محله تل الهوا در جنوب غرب غزه را بمباران خواهد کرد.

«بشار مراد» مدیر بیمارستان القدس در این باره گفت: تهدیدات شدیدی را از طرف اشغالگران مبنی بر ضرورت تخلیه فوری بیمارستان با هدف بمباران آن توسط آنها دریافت کرده ایم.

بیش از 400 بیمار و زخمی تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی به غزه و کادر پزشکی و درمانی و همچنین حدود 12 هزار آواره غیر نظامی در بیمارستان القدس به عنوان یک مکان امن در آن به سر می برند.

بر اثر تجاوز مداوم رژیم صهیونیستی به نوار غزه از مجموع 35 بیمارستان این منطقه یا فقدان سوخت برای تأمین انرژی، 15 بیمارستان از کار افتاده اند.

بیمارستان های غزه، روزانه توسط رژیم صهیونیستی برای تخلیه تهدید و تحت فشار قرار می گیرند. از سوی دیگر شماری از بیمارستان ها یا اطراف آنها به صورت عمدی توسط این رژیم بمباران شده اند. این در حالی است که هزاران فلسطینی آواره بر اثر بمباران های اسرائیل، به دلیل فقدان سرپناه، به مراکز درمانی به عنوان اماکن امن در مقابل بمباران ها و حملات توپخانه ای صهیونیست ها، پناه می برند. با این وجود رژیم صهیونیستی در روز 17 اکتبر جاری بیمارستان المعمدانی در محله الزیتون شهر غزه را بمباران کرد که منجر به شهادت چند صد فلسطینی بی گناه شد.

یک مقام مسؤول هلال احمر فلسطین درباره تهدیدهای رژیم صهیونیستی مبنی بر هدف قرار دادن بیمارستان القدس گفت: در صورت عدم دخالت و اقدام سازمان های بین المللی، ما با یک فاجعه روبرو خواهیم بود و تهدیدات این رژیم مبنی بر بمباران بیمارستان القدس برخلاف قوانین بین المللی است.

وی افزود: از صبح روز یکشنبه، اطراف بیمارستان القدس، بارها بمباران و منطقه اطراف آن به طور کامل ویران شده است.

رژیم صهیونیستی 25 مهرماه و برای جلوگیری از شکست مفتضحانه خود در مقابل نیروهای مقاومت بیمارستان المعمدانی در غزه را بمباران کرد که در جریان آن بیش از 500 تن شهید شدند.

بیمارستان معمدانی یا "الاهلی العربی" یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های نوار غزه بود که در محله الزیتون در جنوب شهر غزه واقع شده بود.

این بیمارستان متعلق به کلیسای المعمدانی (تعمیددهنده یا باپتیست) در فلسطین و از قدیمی‌ترین بیمارستان‌های فلسطین بود.

--> اخبار مرتبط

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.