ولایتی: عادی سازی روابط مراکش با رژیم صهیونیستی، خیانت به جهان اسلام است

خبرگزاری ایسنا مشاهده در مرجع
ولایتی: عادی سازی روابط مراکش با رژیم صهیونیستی، خیانت به جهان اسلام است

دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی در پیامی "عادی سازی روابط مراکش با رژیم صهیونیستی" را خیانت به جهان اسلام دانست و این اقدام را محکوم کرد.

به گزارش ایسنا، متن پیام علی اکبر ولایتی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

مراکش 42 سال قبل در زمان ملک حسن دوم و به دنبال پیمان صلح ننگین کمپ دیوید میان مصر و اسرائیل برای برقراری روابط کامل با اسرائیل اعلام آمادگی کرد و دو سال بعد از توافق رژیم صهیونیستی با سازمان آزادی بخش فلسطین، در سال 1995 میلادی نیز مناسبات کامل خود را با این رژیم برقرار کرد تا این که در سال 2000 و بعد از آغاز انتفاضه بزرگ مقاومت فلسطینی ها مجبور شد ارتباط خود رابا رژیم اشغالگر قدس را قطع نماید.

اما متاسفانه طی دهه‌های گذشته مراکش میزبان شماری از زمامداران این رژیم همچون اسحاق رابین و شیمون پرز بوده و به صورت آشکار و پنهان روابط نزدیکی را برقرار کرد و در این میان دولت مغرب پروازهای اسرائیل به مراکش را محدود نکرده و سالانه ده ها هزار اسرائیلی به مراکش سفر نمودند و لذا عادی سازی اخیر روابط مراکش با صهیونیست‌ها موضوع تازه‌ای نیست.

در این میان دولت مغرب از اولین کشورهای مرتجع و وابسته عربی بود که تابوی روابط و مناسبات با این رژیم را به دستور اربابان خود شکست و به دلیل فشار افکار عمومی داخل و منطقه مجبور به قطع آن شد اما غیررسمی و پنهانی روابطش را با این رژیم حفظ کرد.

نکته جدید در اعلام عادی سازی و برقراری رابطه تازه، در واقع معامله ای است که میان مثلث آمریکا، مراکش و رژیم صهیونیستی صورت گرفت و در این معامله و در برابر خیانت مراکش به اسلام، آرمان فلسطین، خنجر زدن به قلب فلسطینی‌ها و فروختن عزت مسلمانان به صهیونیزم بین الملل، به رسمیت شناختن حاکمیت مراکش بر صحرای عربی توسط آمریکا صورت گرفت.

در واقع پس از شکست استراتژی های آمریکا در منطقه که هدف اصلی آن تامین و تضمین امنیت رژیم صهیونیستی بود، نه تنها هیچگونه امنیتی برای این رژیم به دست نیامد بلکه امنیت آن از زمان اشغال در سال 1948 میلادی تاکنون را نیز بیش از همیشه پر مخاطره تر و شکننده تر کردند و علاوه بر آن با بحران ناکارآمدی های اخیر در حوزه اقتصادی، بحران کرونا، بیکاری و رکود، تظاهرات گسترده شهروندان علیه نتانیاهو، عدم ثبات سیاسی، فقدان تشکیل دولت منسجم و... نیز مواجه گردیدند.

از سوی دیگر اجرای طرح معامله قرن، دولتمردان آمریکایی را بر آن داشته است تا با جایگزین کردن استراتژی و اجماع غربی، عبری وعربی، آن را در مقابل جبهه مقاومت منطقه سازماندهی نمایند و برقراری چنین روابط ننگین و شرم آوری برگرفته از سیاست‌های مزبور است غافل از اینکه برقراری روابط در ظاهر فرصت‌هایی را برای تحقق اهداف و راهبردهای صهیونیزم بین الملل ایجاد می‌کند در حالی که چهره‌های وابسته، سرسپرده، مستبد و دست‌نشانده استعمار نوین برای ملت‌های مسلمان را نیز بر ملا می سازد و در آینده ای نه چندان دور شاهد خیزش های مردمی از نوع بیداری اسلامی خواهیم بود که همچون خیانتکاران گذشته به آرمان فلسطین مانند انور سادات، حسنی مبارک، شاه مخلوع ایران، طرح ها و استراتژی های آمریکا را به شکست می کشاند و روز به روز نهضت مقاومت اسلامی و بیداری ملت ها شکوفا می گردد.

مجمع جهانی بیداری اسلامی ضمن محکوم کردن این خیانت ها از سوی پادشاهی مراکش، امارات، بحرین و سودان تاکید می نماید که همه رهبران، شخصیت ها، نخبگان، علماء، اندیشمندان، فرهیختگان، دانشگاهیان، اقشار و صنوف جهان اسلام باید ضمن محکومیت به رسمیت شناختن غده سرطانی در قلب جهان اسلام و قبله اول مسلمین از هیچ تلاش و کوششی دریغ نورزیده و با اقدامات سیاسی، اجتماعی، رسانه‌ای و تحریم کالاهای ساخت اسرائیل غاصب به مقابله با این خیانت برخیزند که اقدام مراکش و برخی دیگر از کشورهای مرتجع، خیانت به جهان اسلام و آرمان های فلسطین است.

علی اکبر ولایتی

دبیرکل کل مجمع جهانی بیداری اسلامی

انتهای پیام