جمعه 28 مرداد 1401

روایت ابطحی از حمله مردم به بیت آیت الله منتظری / ماجرای تماس سردار ذوالقدر با روحانی

وب‌گاه اقتصاد نیوز مشاهده در مرجع
روایت ابطحی از حمله مردم به بیت آیت الله منتظری / ماجرای تماس سردار ذوالقدر با روحانی

فعال سیاسی اصلاح طلب در یادداشتی نوشت: امروز صبح به دعوت مدیریت حوزه و جامعه مدرسین حوزه‌، تحت عنوان حمایت از ولایت فقیه‌، در قم راهپیمایی شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روزنامه اعتماد، محمدعلی ابطحی، فعال سیاسی اصلاح طلب، در یازدهمین روایت از دوران اصلاحات نوشت: امروز صبح به دعوت مدیریت حوزه و جامعه مدرسین حوزه‌، تحت عنوان حمایت از ولایت فقیه‌، در قم راهپیمایی شد. این راهپیمایی از مسجد امام حسن عسکری آغاز و به سمت حرم حضرت معصومه و مسجد اعظم ادامه پیدا کرد. بنا به گزارشی که به ریاست‌جمهوری رسیده، شرکت کنندگان در راهپیمایی شعار می‌دادند: خامنه‌ای خامنه‌ای هم رهبری هم مرجعی‌؛ شهر مقدس قم جای منافقین نیست‌؛ ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند؛ مرگ بر ضد ولایت فقیه‌؛ آذری ننگت باد منتظری مرگت باد؛ ای قاتل خمینی مرگت باد ننگت باد؛.... در مسجد اعظم آقای جوادی آملی در دفاع از ولایت فقیه سخنرانی کرد و پس از آن عده زیادی از تجمع کنندگان به سمت بیت آقای منتظری به حرکت در آمدند. وقتی این جمعیت چند هزار نفری به بیت آقای منتظری رسید، یک روحانی از دیوار بالا رفت و مشتی گِل به تابلوی دفتر مالید. سپس جمعیت به سوی بیت حمله‌ور شد، درب دفتر را شکست‌، به اتاق‌های دفتر هجوم برد و کتاب‌ها و اوراق دفتر را به هم ریخت‌. عده‌ای نیز به سوی حسینیه آقای منتظری حمله‌ور شدند، وسایل آنجا را به هم ریختند و روی دیوارها شعارنویسی کردند. پس از مدتی بخشی از جمعیت به سوی دفتر آقای آذری‌قمی حرکت کرد و در آنجا نیز ضمن شکستن درب و شیشه‌های دفتر، اشیای داخل دفتر را به هم ریخت و وسایل را شکست‌. ظاهرا قبل از اینکه جمعیت به آنجا برسد، آقای آذری‌قمی دفتر را ترک کرده بود، اما آقای منتظری به رغم اصرار مسوولان سپاه و اطلاعات حاضر نشده بیت را ترک کند و گفته حتی اگر خونم ریخته شود، اینجا را ترک نخواهم کرد. همچنین بر اساس اخبار رسیده‌، عده‌ای از هواداران فعال آقای منتظری از جمله مصطفی شعبانلو، حسن موحدی ساوجی‌، جعفر سعیدیانفر، محمدحسن عارفی‌پور و حبیب‌الله امیری توسط اداره کل اطلاعات قم دستگیر شده‌اند. همچنین خبر رسید که سپاه محافظین شخصی آقای منتظری را خلع سلاح کرده است‌. جامعه مدرسین هم جلسه‌ای داشته و به این جمع‌بندی رسیده که دفتر آقای منتظری باید بسته شود.

امروز آیت‌الله وحید خراسانی و آیت‌الله تبریزی بدون اشاره به قضایای جاری مطابق روال معمول درس خود را برگزار کردند. در جلسه در اساتید نامبرده‌، برخی طلاب شعارهایی نظیر مرگ بر ضد ولایت فقیه سرداده‌اند ولی آقایان درس خود را ادامه داده و به شعارها عنایت نکرده‌اند. در عین حال‌، خبر رسیده که آیت‌الله حسن‌زاده آملی از سخنان آقای منتظری اظهار ناراحتی کرده و گفته است این سخنان قلب امام زمان را به درد آورد، اینها می‌خواهند خامنه‌ای عزیز و کبیر را زمین بزنند، من تا صبح نخوابیدم و....

آیت‌الله منتظری پس از حمله به دفتر و حسینیه، نامه تندی منتشر کرد (این نامه در خاطراتم هست ولی در اینجا نمی‌آورم).

آقای بلندیان‌، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور، از طرف وزیر کشور ماموریت ویژه یافت که برای نظارت بر مسائل آقای منتظری به قم برود. بلندیان از صبح تلاش کرد حسینیه و بیت آقای منتظری را به دست نهادی رسمی بسپارد که در قبال حوادث بعدی پاسخگو باشد. بالاخره سپاه پاسداران رسماحفاظت از جان و بیت آقای منتظری را پذیرفت‌. بلندیان به اتفاق کریمی‌، فرمانده مقاومت بسیج‌، از حسینیه بازدید کرد. او گزارش داد افرادی که در دفتر و حسینیه تجمع کرده بودند، جوانانی با ظاهر حزب اللهی بودند و بعضی از آنها بی‌سیم و تلفن سیار داشتند. بلندیان با احمد و سعید منتظری هم ملاقات کرد. احمد منتظری در پاسخ به این سوال که آیا مهاجمین وارد بیت هم شده‌اند، گفته است که فقط آقای کرمی و سردار شکارچی از سپاه با اجازه ما وارد شدند و قصد داشتند آقا را منتقل کنند اما ایشان گفته من حتی اگر کشته شوم از اینجا نخواهم رفت‌. بلندیان در جلسه شورای تامین استان شرکت کرده و سعی کرده حضار را متقاعد کند که مهاجمین از حسینیه خارج شوند و هیچ‌گونه تجمع و راهپیمایی در مقابل بیت آقای منتظری صورت نگیرد. ولی در گزارش خود آورده‌: «اینجانب مطرح کردم که از ناحیه انتظامی یگان ویژه برای برقراری آرامش در مقابل حسینیه استفاده کنیم و اگر کسانی خواستند داخل شوند، مقابله کنیم‌. همه به شدت برافروخته شدند که آقا با مردم که نمی‌شود با باتون و سپر مقابله کرد! همه اینها نشان می‌دهد برنامه‌ای ریخته شده که باید پیاده شود و تنها ما هستیم که با آن برنامه مخالفیم‌...». سردار ذوالقدر هم در تماس تلفنی با دکتر روحانی گفته است نمی‌شود جلوی مردم را گرفت‌؛ مردم حسینیه آقای منتظری را حسینیه ضرار می‌دانند. شورای تامین‌، رفت و آمد به منزل آقای منتظری را ممنوع کرده است‌.

همچنین بخوانید