سه‌شنبه 28 فروردین 1403

سازوکار‌های مشارکت حداکثری در انتخابات پیش رو و نقش دانشگاهیان در آن

خبرگزاری دانشجو مشاهده در مرجع
سازوکار‌های مشارکت حداکثری در انتخابات پیش رو و نقش دانشگاهیان در آن

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، دکتر علیرضا رهایی دبیر نشست مجمع دانشگاهیان انقلاب اسلامی در نشستی که به صورت مجازی و حضوری و با شرکت جمعی از اساتید دانشگاه‌های کشور ازجمله تهران، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت، الزهرا، سمنان، تربیت دبیر شهید رجایی، خوارزمی، هرمزگان، دانشگاه آزاد اسلامی، سیستان و بلوچستان، رازی، علوم و تحقیقات و پژوهشگاه مواد و انرژی برگزار شد، انتخابات مجلس شورای...

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، دکتر علیرضا رهایی دبیر نشست مجمع دانشگاهیان انقلاب اسلامی در نشستی که به صورت مجازی و حضوری و با شرکت جمعی از اساتید دانشگاه‌های کشور ازجمله تهران، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت، الزهرا، سمنان، تربیت دبیر شهید رجایی، خوارزمی، هرمزگان، دانشگاه آزاد اسلامی، سیستان و بلوچستان، رازی، علوم و تحقیقات و پژوهشگاه مواد و انرژی برگزار شد، انتخابات مجلس شورای اسلامی را به عنوان موضوع مهم جلسه اعلام کرد و گفت: از دیدگاه مردم، جدا از عملکرد مجلس که باید مورد بررسی قرار بگیرد، معیار‌های انتخاب نماینده اصلح بسیار مورد توجه می‌باشد. این دو جنبه برای مردم مطرح است و دانشگاهیان و نخبگان جامعه باید تلاش کنند تا الگو‌ها و معیار‌های مناسبی برای انتخاب ارائه دهند که قطعا این الگو‌ها مورد توجه اقشار جامعه خواهد بود.

دکتر رهایی خاطر نشان کرد: یکی از مباحث اصلی و محوری انتخابات بررسی راهکار‌هایی است که منجر به مشارکت حداکثری می‌شود. در واقع مردم علاقه‌مند هستند که شاخص‌های کاندیدای اصلح را بدانند. ضمن اینکه باید گزارشی از عملکرد مجلس گذشته بیان کرد.

در ادامه دکتر مهدیان، مدیر مسئول روزنامه همشهری به موضوع انتخابات اشاره کرد و افزود: راجع به انتخابات، دو موضوع مهم از جانب افرادی که علاقمند به شرکت در انتخابات نیستند وجود دارد، اول اینکه نتیجه شرکت در انتخابات‌های قبلی چه بوده است و دوم عدم شرکت در انتخابات باعث انجام اصلاحات می‌شود.

وی تاکید کرد: در این دوره از انتخابات با یک جنس افراد جدید رو به رو هستیم، کسانی که ظاهر حرف‌های شان براندازانه است، اما به واقع افراد خوبی هستند که اگر با آن‌ها بحث شود، مشکل حل می‌شود.

دکتر مهدیان مروری راجع به جنس دشمنی‌ها از اول انقلاب تاکنون نیز اظهار کرد: در ابتدای انقلاب جنگ سخت بود که یک جلوه آن، دفاع مقدس بود و جلوه‌ی دیگر آن تحریم است. آن‌ها خواستند تا اراده و نگرش مردم را تغییر بدهند، که این به معنی تهاجم فرهنگی می‌باشد. پس از آن به سراغ تغییر بینش مردم رفتند و خواستند باور‌های مردم را تغییر بدهند، اما موفق نشدند. سپس آمدند در حوزه‌ی شناخت وارد شوند که واقعیت را جابجا کنند. در این حوزه حتی برخی از افرادی که در جبهه حق هستند ناخودآگاه پروژه دشمن را پیش می‌برند.

وی ادامه داد: امروز فضای مجازی تبدیل به فضای واقعی شده است که مردم در آن زندگی می‌کنند. مسئله اصلی انتخابات، آدم‌هایی هستند که هدف در واقعیت برای آن‌ها روشن نیست، باید این فضا از بین برود و مسئله را روشن کنیم. پس باید در ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که نتیجه شرکت در انتخابات‌های گذشته چه بوده است. به عنوان مثالی برای پاسخ می‌توان گفت که آذری جهرمی به آیت الله رئیسی، رییس جمهور گفته بودند که با میزان نقدینگی ایجاد شده در چند ماه آینده قطعاً تورم سه رقمی خواهد شد.

مدیر مسئول روزنامه همشهری یادآور شد: همچنین 61 اقتصاددان به رئیس جمهور نامه زده بودند که در آستانه‌ی تورم سه رقمی هستیم. اما این تورم طی مدت یک سال از 56 به 45 درصد رسید. مثال‌های دیگر برای پاسخ به سوال رای داده ایم چه شد، مبارزه با فساد (مثال آن چای دبش)، گشت ارشاد مدیران 60 مدیر فاسد را حذف کرد و 20 نفر از آن‌ها را دادگاه فرستاد. نرخ بیکاری 11.5 درصد بود که الان 7.5 درصد است.

دکتر مهدیان در ادامه گفت: اگر چه مشکلات وجود دارد، اما کار‌های بزرگ و مفیدی نیز انجام شده است. در جواب نکته موضوع دوم که رأی ندهیم تا اصلاح شوند مهم‌ترین نکته این است که با رای ندادن این تحول و اصلاح اتفاق نمی‌افتد و رای ندادن یک نوع خودزنی است. پس باید در جبهه انقلاب افراد که ابهام داشته و مسئله دارند را توجیه و روشن کرد که از مسیر انقلاب دور نشوند و مشارکت فعال داشته باشند.

در ادامه جلسه مهندس سیدی ضمن ارائه خلاصه‌ای از گزارش تحلیل رسانه‌ای در موضوعات مختلف جامعه تاکید کرد؛ طبق استناد به روزنامه همشهری راهپیمایی 22 بهمن، نسبت به سال گذشته 20 درصد افزایش حضور داشته است.