سه‌شنبه 25 مرداد 1401

سفرهای زمینی عتبات از مرز مهران هم آغاز شد / اعزام 650 نفر تا پایان امروز

خبرگزاری فارس مشاهده در مرجع
سفرهای زمینی عتبات از مرز مهران هم آغاز شد / اعزام 650 نفر تا پایان امروز

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، سفرهای زمینی به عتبات از روز گذشته به صورت رسمی آغاز شد و زائران پس از 28 ماه به صورت کاروانی از مرز شلمچه عازم عتبات شدند.

اعزام 250 نفر در نخستین روز بازگشایی مرز شلمچه به روی کاروان‌های عتبات

در مرحله نخست حدود 250 زائر از شهرهای جنوبی کشور از مرز شلمچه به عتبات مشرف شدند و از امروز نیز اعزام کاروان‌های زیر نظر سازمان حج و زیارت از مرز مهران آغاز شده است.

امروز 10 کاروان از مرز مهران و شلمچه به عتبات مشرف می‌شوند

به گفته حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی، معاون عتبات سازمان حج و زیارت امروز 10 کاروان از شهرهای مختلف از مرزهای مهران و شلمچه به زیارت عتبات مشرف می‌شوند و روز گذشته نیز 7 کاروان از مرز شلمچه به عراق اعزام شد. همچنین کاروان‌های سفر زمینی عتبات 40 نفره پیش‌بینی شده است. با این وجود، در صورتی که ظرفیت کاروان محدود باشد، امکان اعزام زائران در قالب گروه 20 نفره نیز وجود دارد.

اعزام بیش از 650 نفر در قالب 17 کاروان در 2 روز 

البته در روزهای اخیر به دلیل گرمای هوا، تعداد کاروان‌های اعزامی به صورت زمینی محدود است و به نظر می‌رسد که هر چه به ماه ذی‌الحجه و به ویژه عرفه نزدیک شویم، بر تعداد زائران سفر زمینی عتبات افزوده شود. از روز گذشته تا پایان امروز بیش از 650 نفر در قالب 17 کاروان به صورت زمینی عازم عراق خواهد شد.

سفرهای زمینی عتبات فقط در قالب کاروان حج و زیارت انجام می‌شود

علاوه بر این، سازمان حج و زیارت برای سهولت اعزام زائران به عتبات از مرزهای زمینی، از افراد و گروه‌هایی که توانایی اعزام زائران را دارند، دعوت کرده تا در صورت احراز صلاحیت، امکان اعزام به صورت کاروان زیر نظر سازمان حج و زیارت را داشته باشند.

به این ترتیب، کاروان‌های غیرمجاز نیز با دستورالعمل‌های درنظر گرفته شده از سوی سازمان حج و زیارت و قرارگیری در قالب اعزام‌های رسمی، می‌توانند به صورت هوایی و زمینی زائران و مشتاقان زیارت عتبات را به این سفر معنوی اعزام کنند.

سفرهای زمینی به عتبات فقط به صورت کاروانی است و امکان تردد افراد و گروه‌های غیرمجاز از مرزهای مهران و شلمچه بدون داشتن ویزای عراق امکانپذیر نیست. بر همین اساس، سازمان حج و زیارت و همچنین مسؤولان مرزی از مشتاقان زیارت عتبات می‌خواهند که به صورت انفرادی به مرزها مراجعه نکرده و حتی در قالب کاروان‌های غیرمجاز عازم عراق نشوند.

به گزارش فارس، ویزای عراق برای سفرهای زمینی عتبات در قالب کاروان حج و زیارت از 28 خردادماه لغو شد و از روز گذشته (4 تیرماه) اعزام‌های رسمی به عراق از مرز زمینی آغاز شد. بر اساس توافق صورت گرفته روزانه 2 هزار و 500 زائر از مرز شلمچه و مهران می‌توانند بدون ویزا به صورت کاروان زیر نظر سازمان حج و زیارت به عراق اعزام شوند. هزینه سفرهای زمینی به عتبات نیز از 4 میلیون و 400 تا 5 میلیون و 500 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام /

شما می توانید این مطلب را ویرایش نمایید

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

سازمان حج و زیارت

سفر زمینی عتبات مرز مهران مرز شلمچه عتبات هزینه سفر عتبات این خبر توسط افراد زیر ویرایش شده است
سفرهای زمینی عتبات از مرز مهران هم آغاز شد / اعزام 650 نفر تا پایان امروز 2
سفرهای زمینی عتبات از مرز مهران هم آغاز شد / اعزام 650 نفر تا پایان امروز 3
سفرهای زمینی عتبات از مرز مهران هم آغاز شد / اعزام 650 نفر تا پایان امروز 4