یک‌شنبه 12 آذر 1402

رشد اقتصادی منطقه یورو ممکن است به صفر برسد

خبرگزاری تسنیم مشاهده در مرجع
رشد اقتصادی منطقه یورو ممکن است به صفر برسد

معاون بانک مرکزی اروپا (ECB) هشدار داد که رشد اقتصادی منطقه یورو کاهش یافته است و به زودی ممکن است به صفر برسد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، معاون بانک مرکزی اروپا (ECB) روز دوشنبه هشدار داد که رشد اقتصادی منطقه یورو کاهش یافته است و به زودی ممکن است به صفر برسد.

لوئیس دی گیندوس در کنفرانسی گفت: ما شاهد کاهش قابل توجه (رشد اقتصادی) در سه ماهه سوم و چهارم هستیم و ممکن است نرخ رشد نزدیک به صفر داشته باشیم.

بر اساس این گزارش، بخش تولید اقتصاد به دلیل افزایش هزینه‌های انرژی و از دست دادن واردات گاز طبیعی روسیه که خطر جیره بندی انرژی در فصل سرمای آتی را افزایش داده، دچار مشکل شده است.

منطقه یورو به رکود اقتصادی نزدیک‌تر شد بلومبرگ: رکود اقتصادی در منطقه یورو اجتناب ناپذیر است

افزایش قیمت انرژی، تورم سالانه منطقه یورو را در ماه اوت به 9.1 درصد رساند و انتظار می‌رود که این تورم در ماه جاری میلادی به 9.6 درصد برسد که یک رکورد برای این منطقه محسوب می‌شود.

بانک مرکزی اروپا پیش از این در اوایل ماه جاری میلادی نرخ های بهره را به میزان بی سابقه 75 واحد افزایش داد که تنها چند هفته پس از افزایش 50 واحدی به منظور مبارزه با تورم صورت گرفت.

این بانک همچنین گفت که افزایش نرخ بهره بیشتری در راه است و تحلیلگران انتظار دارند در ماه اکتبر این نرخ بازهم افزایش یابد و در هر نشست تا بهار آینده افزایش بیشتری را شاهد باشد.

دی گیندوس فاش نکرد که این اقدامات تا چه حد تهاجمی خواهند بود و تنها اشاره کرد که "وابسته به داده ها" خواهند بود. وی در ادامه تأکید کرد که فشارهای تورمی در ماه های اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

هفته گذشته، این مقام گفت که بانک مرکزی اروپا باید به اقدامات خود برای مبارزه با تورم ادامه دهد، زیرا کاهش رشد اقتصاد برای مهار قیمت مصرف کننده کافی نیست.