شنبه 5 اسفند 1402

پلن تازه اسرائیل برای محاصره غزه / خاورمیانه در وضعیت آماده باش

وب‌گاه اقتصاد نیوز مشاهده در مرجع
پلن تازه اسرائیل برای محاصره غزه / خاورمیانه در وضعیت آماده باش

اقتصادنیوز: همزمان با آغاز عملیات زمینی اسرائیل در نوار غزه، گروهی از ناظران از چالش های پیش روی اسرائیل می گویند. به باور آنها، شرایط گروگان ها و توانایی بالای حماس در جنگ شهری، نظامیان اسرائیلی را در شرایط دشواری قرار خواهد داد. با این همه شواهد نشان می دهد که اسرائیل خود را برای محاصره طولانی مدت نوار غزه آماده کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز، شب 27 اکتبرنوار غزه در خاموشی مطلق فرو رفت، شبکه های تلفن همراه فلسطینی های ساکن از کار افتادند. خیلی زود شایعاتی مبنی بر آغاز حمله زمینی اسرائیل به این سرزمین منتشر شد. بیانیه کوتاه ارتش اسرائیل شایعه را تایید کرد، «عملیات زمینی در حال گسترش است». همین. از جزئیات چیزی گفته نشد. چند دوربینی که نمای غزه را نشان می‌دادند، شدیدترین بمباران‌ها را در جنگ سه هفته‌ای بین اسرائیل و حماس ثبت کردند. صبح، نظامیان اسرائیلی از دو نقطه وارد غزه شده بودند: اطراف بیت حانون، شهری در شمال، و بوریج، منطقه ای در نزدیکی نقطه میانی نوار 45 کیلومتری. حملات بی امان هوایی و توپخانه ده ها تانک و سایر خودروهای زرهی، عملیات زمینی را پوشش می داد.

تاکتیک اسرائیل در جنگ زمینی

این عملیات بزرگتر از حملات دو شب قبل به نظر می رسید؛ نه کوچک بود و نه موقت. این بار نظامیان اسرائیلی در غزه ماندند و سنگرهای موقت ساختند. مقام های ارتش اسرائیل در مصاحبه های چند روز گذشته مدعی بودند که اهداف جنگ بدون تغییر باقی می ماند، نابود کردن زیرساخت های نظامی حماس، به ویژه شبکه تونل های زیرزمینی در اولویت قرار داشت. اما تاکتیک های ارتش اسرائیل آن چیزی نیست که در روزهای پس از حمله 7 اکتبر تصور می شد. دو مکانی که اسرائیل 27 اکتبر وارد آن شد - شمال و جنوب شهر غزه، بزرگترین مناطق شهری این نوار باریک - نشان از تدوین طرحی برای محاصره تدریجی این جغرافیا است. یکی از افسران ارشد اسرائیلی، حمله زمینی را به سان کمپینی توصیف می کند که ماه ها، شاید یک سال یه طول انجامد.

آنگونه که اکونومیست نوشته، به باور گروهی از تحلیلگران، حمله زمینی بزرگ به نفع حماس خواهد بود و ارتش اسرائیل را به نبردهای شهری می کشاند؛ جنگی که حماس مطمئنا برای نظامیان اسرائیلی تله های انفجاری آماده کرده است. از منظر آنها چنین عملیاتی صرفا باعث بالا رفتن آمار کشته های غیرنظامی و آسیب به زیرساخت های غزه می شود. به ادعای ناظران، طبیعتا درعملیات نظامی این چنینی، ارتش اسرائیل می بایست به تاکتیک های محاصره متکی باشد. این گروه مدعی اند که حماس در تونل های خود سوخت، مواد غذایی و سایر اقلام ضروری را ذخیره کرده است. با این حال، در برخی مواقع، ذخایر تمام می‌شود: کمبود سوخت برای ژنراتورها به معنای نداشتن هوای تازه یا روشنایی در زیر زمین است؛ گزاره ای که حماس را مجبور می‌کند تا از تونل ها خارج شود. نفتالی بنت که سال 2022 به مدت یکسال نخست وزیر بود، مدعی است که این حمله زمینی سه تا شش هفته طول می کشد.

فرصت ها و تهدیدها

یکی از مقامات اسرائیلی می‌گوید که حجم محدود کارزار زمینی تلاشی برای ایجاد توازن در اولویت‌های رقیب است، به بیانی دیگر، هدف، نشان دادن آمادگی اسرائیل برای حمله و در عین حال باز گذاشتن فضایی برای معامله گروگان‌ها است. با این حال، این عملیات، خشم خانواده گروگان ها را برانگیخته، آنها می گویند با چنین حمله ای سرنوشت این گروه مبهم تر شده است. از منظری دیگر، حضور بسیاری از غیرنظامیان فلسطینی محدودیت دیگری است. علیرغم هشدار اسرائیل، هنوز تعداد زیادی از مردم در منطقه ای که اسرائیل در محاصره خود قرار داده، باقی مانده اند. قطعی تلفن همراه در جریان بمباران 27 اکتبر، تماس با آمبولانس را غیرممکن کرده است. حتی در منطقه امن، شرایط غیرقابل تحمل است. اسرائیل به حملات هوایی در جنوب ادامه داده است (اگرچه شدت آن کمتر از حملات شمال است).

اسرائیل هنوز اجازه ورود سوخت به غزه را نمی دهد. ارتش مدعی شده که مقر زیرزمینی حماس در زیر بیمارستان شفا، همان ژنراتورهایی که برق را برای درمان پزشکی تامین می‌کنند، سیستم‌های تهویه و شبکه‌های ارتباطی تونل‌های زیر را نیز تامین می‌کنند (حماس این ادعاها را رد می‌کند). بنابراین، برای اسرائیل، محاصره سوخت یک ضرورت نظامی است. گزاره ای که پیامدهای منفی بسیاری را برای غیرنظامیان به دنبال دارد. تنها نیروگاه غزه 11 اکتبر تعطیل شد. سیاستمداران اسرائیلی اصرار دارند تا زمانی که همه گروگان‌ها آزاد نشوند، هیچ کمکی به غزه نخواهند فرستاد. اما مقامات ارتش اعتراف کرده اند چنین موضعی غیرقابل دفاع است، به گفته آنها جنگ طولانی مدت مستلزم نظارت بر تلاش های بشردوستانه است.

مقام های ارتش اسرائیل امیدوارند که جنگ تدریجی تر، سایر جبهه ها را ساکت نگه دارد. 27 اکتبر، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با بلومبرگ گفت: «اگر آمریکا به این سیاست ادامه دهد، جبهه‌های جدیدی علیه اسرائیل گشوده خواهد شد». گروه های حامی ایران تاکنون حداقل 19 بار پایگاه‌های آمریکایی در سوریه و عراق را هدف حملات موشکی و پهپادی قرار داده اند. نگرانی ها در باب گشوده شدن جبهه دوم در شمال اسرائیل کاهش یافته است. در روزهای پس از حمله حماس، اسرائیل 360 هزار نیروی ذخیره را فراخواند که بسیاری از آنها به دلیل ترس از حمله مشابه توسط حزب الله،، برای تقویت مرز با لبنان اعزام شدند. اگرچه تنش ها همچنان بالاست، اسرائیل مدعی است که حزب الله و ایران، خواهان گسترش درگیری نیستند.

همچنین بخوانید
پلن تازه اسرائیل برای محاصره غزه / خاورمیانه در وضعیت آماده باش 2
پلن تازه اسرائیل برای محاصره غزه / خاورمیانه در وضعیت آماده باش 3