کرونا جان 9 تن دیگر را در قم گرفت

خبرگزاری ایرنا مشاهده در مرجع
کرونا جان 9 تن دیگر را در قم گرفت

قم ایرنا رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قم از جان باختن 9 تن دیگر از شهروندان قمی در اثر ابتلا به بیماری کووید 19 خبر داد.

به گزارش عصر جمعه از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، محمدرضا قدیر در گفت‌وگویی درباره آخرین وضعیت بیماران کووید -19 در این استان افزود: 257 تن بیمار به علت بیماری کووید -19 در مرکزهای درمانی این استان بستری هستند که 59 تن از آن‌ها بدحال هستند.

وی گفت: در 24 ساعت منتهی به 30 مهرماه جاری، 70 تن بیمار با علایم کرونا مثبت به صورت سرپایی پذیرش شدند.

قدیر خاطرنشان کرد: در این مدت 64 تن بیمار جدید در زمینه مذکور در مرکزهای درمانی استان قم بستری و همچنین 29 تن بیمار در این رابطه از مراکز درمانی این استان ترخیص شدند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر وضعیت کرونا در قم «نارنجی» است، اعلام کرد: متاسفانه در 24 ساعت گذشته، 9 تن به علت کرونا در استان قم فوت شدند.

قدیر با بیان اینکه تاکنون تعداد یک میلیون و 5 هزار و 459 دز واکسن کرونا در استان قم تزریق شده است، گفت: همچنین در 24 گذشته 648 مورد آزمایش (تست) در زمینه کرونا در این استان انجام شده که 152 مورد آن مثبت بوده است.

وضعیت کرونایی قم که از 23 تیرماه امسال در وضعیت قرمز از نظر شیوع کرونا قرار گرفته بود، 20 شهریورماه جاری در رنگ‌بندی جدید کرونایی کشور، به رنگ نارنجی کرونایی در آمد.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید -19» می‌شود و این ویروس 24 آذر 1398 در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در 9 دی 1398 به صورت رسمی شیوع این ویروس را در این کشور اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک»، «فاصله‌گذاری اجتماعی» و «پرهیز از مسافرت‌های غیرضروری» توصیه شده است.

شهروندان برای طرح هر گونه پرسش درباره ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های 4030، 3136 و 190 تماس بگیرند و برای کسب آخرین خبرهای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قم، به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند به منظور تعیین زمان‌بندی و نوبت‌دهی «تزریق واکسن بیماری کووید -19» برای گروه‌های سنی اعلام شده و نیز ثبت‌نام «کارت واکسن دیجیتال»، به «سامانه ثبت‌نام واکسیناسیون کرونا» به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir مراجعه کنند.

همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در رابطه با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می‌توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری (ع) در شهرک امام حسن عسکری (ع)، امام خمینی (ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ‌آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار 15 خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه‌چی در خیابان امام خمینی (ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت کنند. /

*س_برچسب‌ها_س* *س_پرونده خبری_س*