یک‌شنبه 5 تیر 1401

انتقاد رئیس آکادمی فیلم اروپا از «کَن»: تولیدات فرهنگی روسیه را تحریم کنید

خبرگزاری ایرنا مشاهده در مرجع
انتقاد رئیس آکادمی فیلم اروپا از «کَن»: تولیدات فرهنگی روسیه را تحریم کنید

تهران - ایرنا - آگنیشکا هولاند از جشنواره فیلم کن برای پذیرفتن یک فیلم روسی در بخش رقابتی انتقاد کرد و گفت: اروپا باید تمام تولیدات فرهنگی روسیه را تحریم کند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از ورایتی، این فیلمساز لهستانی الاصل که در سال 1981 همزمان با اعمال حکومت نظامی به دست مقامات کمونیستی در لهستان به فرانسه گریخت، می‌گوید زمان آن فرارسیده تا اروپا در برابر تهاجم روسیه به اوکراین بایستد.

وی دیروز شنبه (31 اردیبهشت 1401) در جشنواره کن گفت چنین مقاومتی مستلزم آن است که تمام تولیدات فرهنگی روسیه در اروپا تحریم شوند.

این فیلمساز نامزد جایزه اسکار از اقدام جشنواره کن در خصوص راه دادن فیلم همسر چایکوفسکی ساخته کیریل سربرنیکوف به بخش رقابتی انتقاد کرد و گفت: اگر به من بود فیلم های روسی را به برنامه رسمی جشنواره راه نمی دادم هرچقدر هم که کیریل سربرنیکوف هنرمند با استعدادی باشد!

هولاند در میزگردی که برای حمایت از صنعت فیلم اوکراین در دوران جنگ برگزار شده بود، ضمن اشاره به این مطلب اظهار داشت: متاسفانه چیزهایی که این کارگردان گفت بر احساس بدم صحه گذاشت. او از نشست مطبوعاتی جشنواره کن برای تحسین یک الیگارش روس (رومن آبروموویچ، سرمایه‌گذار تحریم شده فیلم همسر چایکوفسکی) استفاده و تراژدی سربازان روسیه را با مدافعان اوکراینی مقایسه کرد. من اگر بودم چنین فرصتی به او نمی‌دادم.

این فیلمساز 73 ساله در ادامه مدعی شد: حالا که خصم امپریالیستی روسیه بر همگان آشکار شده تمام تولیدات فرهنگی این کشور حتی آثار کلاسیک قرن هجدهم باید مورد بازبینی قرار گیرند.

به گزارش ایرنا، کیریل سربرنیکوف، کارگردان معترض روسی که با فیلم همسر چایکوفسکی در بخش رقابتی جشنواره کن حضور دارد، در اظهاراتی جدید ضمن انتقاد از عملکرد اروپا، خواستار لغو تحریم ها علیه بخش فرهنگ روسیه شد و از اتحادیه اروپا خواست تحریم‌های خود را علیه آبراموویچ که ستونی است که سینمای هنری را در روسیه سرپا نگه داشته، لغو کند.

برچسب‌ها