یک‌شنبه 1 خرداد 1401

تورم هند در قله 8 سال گذشته / بحران افزایش هزینه‌های زندگی در هند

خبرگزاری فارس مشاهده در مرجع
تورم هند در قله 8 سال گذشته / بحران افزایش هزینه‌های زندگی در هند

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از هلنیک شیپینگ، افزایش قیمت مواد غذایی و بنزین و گازوئیل باعث شده تا نرخ تورم سالانه در هند در ماه آوریل به بالاترین میزان در 8 سال گذشته برسد.

کارشناسان اقتصادی می‌گویند: در چنین حالتی بانک مرکزی این کشور باید نرخ بهره را با سرعت بیشتری بالا ببرد تا جلوی افزایش بیشتر قیمت‌ها را بگیرد.

به خاطر درگیری نظامی روسیه با اوکراین، قیمت بسیاری از کالاها از جمله نفت و غلات در بازار جهانی افزایش شدید یافته و باعث شده تا بانک‌های مرکزی کشورها به سمت بالا بردن نرخ بهره بروند.

افزایش قیمت مواد غذایی به یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های مردم هند تبدیل شده و این در حالی است که در دو سال شیوع کرونا در این کشور، بالا بودن قیمت‌ها آسیب جدی به خانواده‌های هندی زده است. نگرانی‌ها نسبت به کاهش تولید گندم طی سال جاری باعث افزایش قیمت روغن خوراکی و سبزیجات در این کشور شده است.

بالا رفتن هزینه‌های زندگی میلیون‌ها خانوار هندی را مجبور کرده تا کودکان خود را از مدارس غیرانتفاعی به دولتی ببرند. نیمی از نرخ افزایش تورم در هند مربوط به بالا رفتن قیمت مواد غذایی بوده است.

از سوی دیگر ارزش روپیه هند در برابر دلار هم کاهشی بوده و این مسأله شرایط را برای مردم این کشور بدتر کرده است. فقط طی یک ماه گذشته قیمت بنزین، گازوئیل و گاز خانگی در هند بیش از 10 درصد بالا رفته است.

انتهای پیام /

شما می توانید این مطلب را ویرایش نمایید

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید تورم هند افزایش قیمت قیمت زندگی هزینه بنزین گازوئیل عذا روغن مدارس غیرانفاعی گاز این خبر توسط افراد زیر ویرایش شده است