سه‌شنبه 5 مهر 1401

60 دقیقه گفتگوی رئیس جمهور با خبرنگاران تا دیداری نسبتا طولانی با گوترش

خبرگزاری دانا مشاهده در مرجع
60 دقیقه گفتگوی رئیس جمهور با خبرنگاران تا دیداری نسبتا طولانی با گوترش

آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران عصر پنجشنبه به وقت محلی در نشستی خبری به پرسش خبرنگاران رسانه های بین المللی در نیویورک در زمینه مسائل مختلف سیاست های داخلی و خارجی دولت سیزدهم پاسخ داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ خبرنگاران رسانه های بین المللی از رسانه های آمریکایی تا غیر آمریکایی در نشست خبری عصر پنجشنبه به وقت محلی رئیس جمهور در محل اقامت او حضور یافتند تا پاسخ سوالات خود را بصورت مستقیم از آیت الله رئیسی بشنوند.

در این نشست، خبرنگاران درباره موضوعات مختلفی از مذاکرات و بازگشت آمریکا به توافق هسته ای، همکاری های پادمانی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی، بالا بردن تصویر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در مجمع عمومی سازمنا ملل، مراودات ایران و روسیه، فلسطین، عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، عضویت ایران در شانگهای تا گروهک منافقین و ناآرامی های اخیر.

تفاوت میان اعتراض و اغتشاش 

رئیس جمهور درباره حوادث اخیر در ایران گفت: اعتراضات چه صنفی باشد چه درباره مسایل مختلف، همواره بوده و هست و شنیده می‌شود اما باید میان اعتراض و اغتشاش تفاوت گذاشت؛ هیچ کس اغتشاش را قبول ندارد. امروز آزادی بیان در جمهوری اسلامی ایران به نحوی است که در محافل عملی و سیاسی و فرهنگی و رسانه‌ها نظرات مختلف مطرح می‌شود، اما اعتراض با اغتشاش متفاوت است.

رئیس جمهور درباره حاج قاسم به مکرون چه گفت؟

آیت الله رئیسی درباره بالا بردن تصویر سردار شهید قاسم سلیمانی با بیان توضیحاتی در این زمینه و نیز زیر سوال بردن ادعاهای مبارزه با تروریسم آمریکا گفت: من چند روز پیش هم به آقای مکرون گفتم و به شما خبرنگاران هم این جمله را عنوان می‌کنم که اگر حاج قاسم سلیمانی، سپاه قدس و نیروهای منطقه جلوی داعش را نمی‌گرفتند یقین بدانید امروز اروپا امن نبود و امنیت اروپا به مخاطره می‌افتد لذا باید از اینها که این اقدام مجاهدانه را انجام دادند قدردانی کرد. رئیس جمهور اظهار داشت: جوانانی از عراق، سوریه، افغانستان، ایران و کشورهای مختلفی کنار هم جمع شدند و تصمیم گرفتند جان خود را بگذارند تا مردم منطقه در امان باشند و فرماندهی این جمعیت با سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی بود. آیت الله رئیسی ادامه داد: شهید سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم در منطقه بود لذا ترور حاج قاسم یعنی ترور قهرمان مبارزه با تروریسم. سوال من از آمریکایی‌ها این است که مگر شما مدعی مبارزه با تروریسم نیستید؟ آیا حاج قاسم سلیمانی جایزه داشت یعنی باید به وی جایزه و مدال قهرمانی می‌دادیم زیرا توانست داعش را زمینگیر کند و منطقه را از شر داعش نجات دهد یا جزای حاج‌قاسم سلیمانی این بود که ترور شود؟

منافقین همانند داعش امروز 

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی که آیا جمهوری اسلامی برنامه‌ای برای شکایت از منافقان بابت ترور 17 هزار ایرانی بی‌گناه ندارد، گفت: این گروهک به قدری جنایت کردند که در لیست سیاه و سازمان تروریستی اروپا قرار گرفتند. حالا چه اتفاقی اقتاد که کشورهای غربی و آمریکایی دوباره با این سازمان همکاری می‌کنند و برخی ازعناصرشان را در کشور خود جای دادند.

آیت الله رئیسی خطاب به این کشورها با بیان اینکه با چه دلیل و حجتی پایگاه و مأمن برای سازمانی ایجاد کردید که خود شما آن را در لیست سیاه قرار داده اید، گفت: اینها به ترور 17 هزار نفر دست زدند و این همان استانداردهای دوگانه است که چرا اینها در این کشورها فعالیت دارند. این سوال ملت‌های آزادگان جهان است.

رئیس جمهور تصریح کرد جریان تروریستی آن روز مثل داعش امروز است و همان جنایات را مرتکب می شدند.

آیت الله رئیسی همچنین در ادامه دیدارهای خود با سران وشخصیت های بین المللی با آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل دیدار و گفتگو کرد که این دیدار نیز نسبتا طولانی بود.

دیدار رئیس جمهور با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز پیش از این، به جای 45 دقیقه، 90 دقیقه طول کشید.

60 دقیقه گفتگوی رئیس جمهور با خبرنگاران تا دیداری نسبتا طولانی با گوترش 2