یک‌شنبه 5 تیر 1401

محدودیتی برای سرمایه گذاری خارجی نداریم

خبرگزاری اکو نیوز مشاهده در مرجع
محدودیتی برای سرمایه گذاری خارجی نداریم

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران، اولین نشست خبری عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری امروز در سالن اجتماعات موزه ملی ایران برگزار شد.

در این نشست ضرغامی گفت: استفاده از نظرات صاحب نظران و کارشناسان به عنوان یک راهبرد اصلی برای مدیریت میراث فرهنگی بسیار مهم است. ما جلسات متعدد با کارشناسان این حوزه داشتیم. دو جلسه 40 نفره با بهترین و نخبه ترین باستان شناسان و کارشناسان میراث فرهنگی برگزار شد و تلاش شده که نظرات آنها مورد استفاده قرار گیرد.

وی گفت: گاهی یک خبر نادرست موجب اتفاقاتی می‌شود که صواب نیست، اجازه بدهید آزاد اندیشی وجود داشته باشد. رسانه‌های رسمی به دلایل مختلف نمی‌توانند شرایطی فراهم کنند که همه حرف بزنند. برخی اوقات دوستان ما می‌خواهند نظر کارشناسی بدهند اما می‌گویند شرایط مناسب نیست خب چرا؟ یا اینکه سانسور می‌شود. من سعی می‌کنم شخصاً گرفتار این فضا نشوم اما چرا همه کمک نکنیم که این فضا برطرف شود؟ توصیه ما به محیط‌های نخبگانی خودمان این است که نشست‌های تحلیلی برگزار کنند. یکی از موارد مورد توجه در کارنامه مدیران ما هم بر همین اساس است.

ضرغامی با اعلام اینکه برای حل مسائل میراث فرهنگی همه باید کمک کنند، گفت: مهمترین وظیفه میراث فرهنگی در این وزارتخانه حفاظت از میراث فرهنگی است که لایه به لایه آن تعریف شده و برای تحقق آن دنبال شرایطی هستیم که این حفاظت به درستی انجام شود.

وی ادامه داد: برخی تصور می‌کنند حفاظت از میراث فرهنگی این است که اگر مشکلی دارد، مردم آن میراث را نبینند. اگر قرار بود که مردم میراث فرهنگی را نبینند باید آن دفن می‌کردیم پس چرا کاوش کرده و بیرون آوردیم؟ میراث فرهنگی باید در دسترس باشد. پدیده‌ای به نام مخزن داریم که به آن کمتر توجه شده است.

وزیر میراث فرهنگی گفت: با سازمان اوقاف تفاهم‌نامه امضا کردیم تا بتوانند با پول اوقاف بناهای تاریخی موقوفه را مرمت کنند. برخی تصور می‌کنند که اوقاف در این حوزه مسئولیتی ندارد در حالی که این طور نیست. میراث فرهنگی مهم است، نباید غفلت کنیم، نگاه‌ها باید یکی شود که به میراث فرهنگی آن طور که لازم است بپردازیم و پس از حفظ بتوانیم آن پیام را عرضه کنیم. یکی از وظایف راهنمایان موزه‌ها است که به درستی تفسیر کنند نه اینکه تنها معرفی کنند، به نحوی که بازدیدکننده چیزی از آن موزه یاد بگیرد.

وی افزود: 760 موزه داریم که حدود 500 موزه آن خصوصی است. برخی از آن موزه‌ها برای مجموعه داران است‌. همچنین 6 موزه در هتل رامسر توسط بنیاد مستضعفان راه اندازی می‌شود.

ضرغامی بیان کرد: ما در بحث‌های سیاسی به نکاتی بر می‌خوریم که می‌گویند اگر میراثی برای دوره پهلوی با قاجار است باید سانسور کرده و نگوییم؛ در حالی که این طور نیست ما به این میراث هم نگاه معماری و طراحی داریم. من پل ورسک را دیدم که دانمارکی‌ها ساخته اند. چه اشکالی دارد بگوییم آنها انجام دادند؟ کار خوبی بوده و کار مهندسی انجام شده است. در زمان حکومت قبل ساخته شده ولی ما آن را ثبت می‌کنیم و اشکالی ندارد، حتی هزینه‌هایی هم دارد و این هزینه‌ها را ما حتماً می‌دهیم. به لحاظ قانونی مشکلاتی بود که مردم نمی‌توانستند کمک‌های مالی خود را به میراث فرهنگی هبه کنند اما بعد از مصوبه دو هفته پیش دولت این مشکل حل شد. در اساسنامه صندوق احیا این امکان وجود دارد، بنابراین انجمن خیرین میراث فرهنگی تشکیل می‌شود. ما باید زمینه جذب کمک‌های مردمی ریالی و ارزی را فراهم کنیم. برخی از مردم در خارج از کشور هستند که می‌خواهند به میراث فرهنگی ایران کمک کنند، چه اشکالی دارد که بتوان این کمک‌ها را جذب کرد.

وی ادامه داد: همایش چهره‌های ماندگار را برگزار می‌کنیم، در صدا و سیما اثر آن را دیده ام، در اولین برنامه 10 چهره ماندگار حوزه میراث فرهنگی معرفی خواهد شد و به عنوان ارزش مهم در کشور به صورت سالیانه برگزار می‌شود.

ضرغامی گفت: بعد از 10 سال داربست مسجد امام در میدان نقش جهان برداشت می‌شود. خیلی از مناره‌ها همین طور است‌. این اتفاق در هفته میراث فرهنگی می‌افتد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: ما درباره مسائل میراث فرهنگی تورم قانونی داریم اما گاهی مساله اصلی ما مسکوت مانده امیدواریم در قانون جامع وزارت که به زودی به مجلس داده می‌شود این مشکلات برطرف شود.

وی افزود: درباره استفاده از ظرفیت کارشناسی جمهوری اسلامی ایران با سفرای کشورهای دیگر صحبت شده و برای همکاری با کشورهای دیگر اعلام آمادگی کردیم.

ضرغامی درباره طرح مجلس برای استفاده بهینه از آثار تاریخی گفت: نامه‌ای تهیه شد و برای نمایندگان مجلس ارسال شده است و اشکالات را اعلام کردیم من هم گفتم در جریان ارائه و محتوای آن قرار نگرفته بودم البته این اتفاق کم می‌افتد و هماهنگی‌ها به حدی است که مشارکت انجام می‌شود نمی‌دانم چه سیری طی شده بود که به اطلاع ما نرسید. گفتند با توجه به قانون جامع میراث فرهنگی که در حال تکمیل است این طرح متوقف می‌ماند.

وی ادامه داد: سیاست تفویض اختیار جز سیاست‌های ماست. چرا باید هر کاری که می‌خواهد انجام شود باید اجازه گرفت به طور جدی معتقدم که باید تفویض اختیار به استان‌ها داده شود. بیش از 20 مورد به استان‌ها تفویض شد چون خیلی از این کارها در تهران انجام می‌شد. شاید اول کار، کمی مشکلات وجود داشته باشد اما در نهایت اتفاق خوبی است.

ضرغامی گفت: الان بسیاری از نیروهای تازه وارد مربوط به دهه 60 هستند در کنار آنها افراد با تجربه نیز حضور دارند. در آینده امیدواریم مدیران جوان با تجربه خوبی داشته باشیم.

وی درباره بازنگری حریم آثار تاریخی، اظهار داشت: بافت تاریخی باید حفظ شود. بافت تاریخی با بافت فرسوده فرق دارد. بارها به مردم توضیح دادم که اگر می‌خواهید ساختمانی بسازید که حریم را از بین ببرد مجبوریم مقابله کنیم. مثلاً در سمنان یک بنای تاریخی وجود داشت که معتادان در آن جمع می‌شوند و شهرداری چنان کار کرده که حریم رعایت نشده و تیر آهن‌ها به بنا آسیب می‌زند نمی دانم چرا کسی اعتراضی نکرده است یا اینکه چرا ساختمانی در کنار شمس العماره تهران بنایی ساخته شده که حریم این بنا را از بین می‌برد. در جایی هم می بینیم حریم بافت را وسیع در نظر گرفته اند من گفتم این کار با حساب و کتاب باشد چون مردم در حال زندگی و حفاظت در کنار این بناها و محوطه‌ها هستند. می‌توان با بررسی قانونی و علمی این حریم‌ها را بازنگری کرد اما من در سفرها می‌بینم که هیچ همکاری با مردم انجام نمی‌شود.

ضرغامی درباره امکان سرمایه گذاری خارجی در حوزه گردشگری و مشکلات سرمایه گذاران گفت: سیاست ما در این حوزه مشخص است هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد روز گذشته با مجموعه‌ای از سرمایه‌گذاران ترکیه ملاقات داشتم حتی محل‌های سرمایه گذاری را مشخص کردند همه نوع همکاری با آنها انجام می‌شود. برای هیچ کشوری در این حوزه غیر از رژیم صهیونیستی محدودیتی نداریم. اعلام کردم با افرادی که سرمایه گذاری کلان می‌کنند شخصاً ملاقات می‌کنم. شاید برخی از قوانین و موانع در این باره وجود داشته باشد که در حال برطرف کردن آن هستیم.

وی افزود: در صفحات مجازی سعی کردم با زبانی صحبت کنم که همه مردم درک کنند. شاید موضوع فان باشد اما در کنارش مسائل مهمی مطرح می‌شود. امروز در یکی از روزنامه‌ها دیدم که نوشته اند بیشتر از هر چیزی، ما سفرهای استانی ضرغامی را می‌بینیم در حالی که من در همین فضای مجازی، نظام مسائل گردشگری را گفته ام. خواهش من از فعالان رسانه‌ای آن است که در کنار نگاه حاشیه‌ای به اصل مطلب و محتوای آن هم بپردازند.

ضرغامی بیان کرد: من در چهار دولت خدمت کردم هنوز کسی را نداریم که سه دولت را دیده باشد. هر زمان مطلبی را بر اساس تجربه به رئیس جمهور اعلام کردم پیگیری کرده است. من از او تشکر می‌کنم.

وی افزود: وقتی قانون جامع وزارت را به مجلس ارائه کنیم می‌توانیم بسیاری از اصلاحات را با کمک دیگران انجام دهیم. متأسفانه یکی از مشکلات کشور این است که کارها عقب می‌افتد.

شورای عالی میراث فرهنگی را قبول ندارم

ضرغامی در ادامه این نشست تصریح کرد: ما در این مملکت شوراهای عالی و برجسته داریم اما ناکارآمد هستند برخی از این شوراها مفت نمی‌ارزد بارها خواستم به رئیس جمهور نامه بنویسم که شورای عالی میراث فرهنگی را نمی‌خواهیم ما کار خودمان را انجام می‌دهیم. بسیاری از این شوراها تشکیل نشده ولی مأموریت فرمایشی دارند. شورایی به نام شورای عالی میراث فرهنگی را هم تا این لحظه قبول ندارم، چون کارآیی نداشته است.

وی افزود: وقتی رئیس جمهور به خاطر حقوق مرمت کار از دستگاه‌های متولی که باید کار را انجام دهند، دو بار عصبانی می‌شود نشان می‌دهد که به این موضوع اهمیت می‌دهد. باید تکلیف 850 مرمت کار مشخص شود آنها با دل و جان کار می‌کنند.

ضرغامی بیان کرد: سالهاست کاسبان بازار تبریز مشکل دارند با آنها صحبت کردم شاید حرف اصلی آنها این بود که در زمستان با سرمای شدید مشکل دارند و قوانین میراث اجازه نداده که لوله گذاری گاز انجام شود آنها با خودشان کپسول می‌برند که مشکلاتی از جمله آتش سوزی را به همراه دارد. ولی باید کار کارشناسی انجام شود مثلاً با سنسورهای جدیدی که آمده می‌توان قبل از هر اتفاقی جلوی آن را گرفت.

وی در ادامه گفت: در دو روز گذشته با وزیر فرهنگی قطر در محل وزارت میراث فرهنگی نشست داشتیم و درباره مسابقات جام‌جهانی توافقاتی انجام شد. ضرغامی در پاسخ به این سوال که آیا برای تحول دیجیتالی در حوزه میراث فرهنگی برنامه‌ای وجود دارد یا خیر گفت: ما به دنبال ایجاد تحول در آموزش وزارت میراث فرهنگی هستیم مهمترین تحول، تحول در نگاه و دیدگاه‌ها است وقتی مدیران در این زمینه آموزش نبینند ما نمی‌توانیم کاری کنیم. بنابراین فعالیت‌های خودمان را در این حوزه آغاز کردیم.

ضرغامی گفت: انقلابی در حوزه دیجیتال رخ داده ما باید در این زمینه فعال باشیم. ما اپلیکیشن جامعی برای نوروز طراحی کردیم و 17 هزار نقطه نشانه گذاری شد تا مردم از آن استفاده کنند حتی با مجموعه گردشگری دیگری در این زمینه همکاری کردیم. می‌خواستم در نوروز از این امکان استفاده شود ولی نشد. چون یک مشکل مالی وجود داشت و قوانین در این زمینه دست ما را می‌بندد بنابراین دو ماه این کار طول کشید و طرح به نوروز نرسید اگر می‌دانستم آنقدر این کار طول می‌کشد خودم وارد می‌شدم. در این کشور قوانین نظارتی از روح خود خارج شده است. بسیاری از فعالان حوزه مجازی را دیده ام آنها می‌خواهند کار کنند اما می‌گویند که کارتان خلاف قانون است در حالی که چون شناخت از این حوزه کم است همه فکر می‌کنند کار نباید انجام شود.

وی گفت: متأسفانه هنوز ایران فوبیا وجود دارد، کشورهای دیگر تلاش می‌کنند که از ایران آن چیزی که هست نشان داده نشود. ما از رسانه‌ها همکاری می‌خواهیم. حرف زدن تنها کافی نیست، گاهی یک عکس می‌تواند ایران را معرفی کند.