موضع ضدایرانی عربستان در نشست شورای حکام آژانس انرژی اتمی

خبرگزاری ایرنا مشاهده در مرجع
موضع ضدایرانی عربستان در نشست شورای حکام آژانس انرژی اتمی

تهران - ایرنا - سفیر عربستان سعودی در اتریش در حالی که کشورش در حمایت از تروریسم و جنایت آفرینی علیه مردم بی دفاع یمن در جایگاه متهم بین المللی قرار دارد، گفت که ریاض از تشدید بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای ایران حمایت می‌کند.

به گزارش رسانه سعودی العربیه، «عبدالله بن خالد بن سلطان» سفیر عربستان در اتریش در نشست روز پنجشنبه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که کشورش بر حمایت خود از تشدید بازرسی‌های این آژانس از سایت‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای ایران تاکید دوباره می‌کند.

سفیر عربستان که کشورش از پنج سال پیش جنگی خانمانسوز علیه مردم یمن به راه انداخته، به بیانیه «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اشاره کرد که در نشست شورای حکام مدعی شده بود ایران چهار ماه امکان دسترسی این آژانس به دو مکان را سلب کرده و تقریبا یک سال است که در مذاکرات جدی برای پاسخ به سوال‌ها در مورد مواد هسته‌ای اعلام نشده احتمالی و فعالیت‌های مرتبط با هسته‌ای شرکت نکرده است.

سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان که از امضاکنندگان برجام هستند و تاکنون هیچ اقدام عملی در راسای اجرای کامل این توافق و بهره‌مندی ایران از منافع اقتصادی که مهمترین امتیاز آن بوده، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای ارائه به شورای حکام آژانس آماده کرده و در آن خواهان «همکاری کامل» ایران با آژانس شده‌اند.

ایران به شدت از این اقدام اروپایی‌ها انتقاد و تصریح کرده، درخواست آژانس براساس ادعاهای رژیم صهیونیستی و فشارهای آمریکا مطرح شده است که با وجود خروج از برجام، به دنبال آن است که تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی بعد از سر آمدن مهلت آن در توافق هسته‌ای را تمدید کند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه‌شب در پیامی توییتری درباره این قطعنامه هشدار داد و نوشت: شورای حکام [آژانس بین‌المللی انرژی اتمی] نباید به دشمنان برجام اجازه دهد منافع عالی ایران را به خطر اندازند. سه کشور اروپایی [آلمان، انگلیس و فرانسه] پس از آنکه در عمل به وظایف خود ذیل برجام شکست خوردند، نباید شریک جرم شوند.

ظریف ادامه داد: ما چیزی برای پنهان کردن نداریم. بازرسی‌های انجام شده در ایران ظرف پنج سال گذشته بیش از [همه بازرسی‌های] تاریخ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. راه حل قابل توافق ممکن است، اما قطعنامه [ضدایرانی در شورای حکام] آن را از بین خواهد برد.

چهارمین روز از نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، امروز پس از یک وقفه کوتاه ساعت 16 به وقت اروپای مرکزی از سر گرفته شد.

نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در سخنانی عدم توافق ایران و آژانس برای دسترسی بازرسان به دو مرکز در ایران را ناامیدکننده خواند و در عین حال تصریح کرد که نباید در این زمینه به بزرگ‌نمایی پرداخت.

میخاییل اولیانوف اظهار داشت: تهران و دبیرخانه آژانس نتوانستند در مساله دسترسی به دو مرکز مورد نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به توافق برسند که ناامیدی و نگرانی عمیق برمی‌انگیزد اما دلیلی برای بزرگنمایی بیش از حد این مساله وجود دارد.

کاظم غریب آبادی سفیر کشورمان نیز با ایراد سخنانی در نشست امروز یاداور شد که تعهدهای کشورها در حوزه پادمان نامحدود نیست. وی تصریح کرد که ایران قلمرو خود را بر مبنای ادعاهای دشمنان به‌روی آژانس باز نمی‌کند.

وی یادآورشد که هرگونه فشار یا دخالت در فعالیت‌های آژانس، بویژه فرایند راستی‌آزمایی با هدف پیگیری دستور کار سیاسی، کارآمدی و اعتبار آژانس را به مخاطره می‌اندازد، کاملا غیرسازنده بوده، و باید تقبیح شده و رد شود.

ظریف پیشتر نیز در واکنش به طرح قطعنامه علیه کشورمان، هشدار داد که ایران اجازه نخواهد داد آژانس "ابزار دست دولت ترامپ برای نابودی برجام شود."

برچسب‌ها