سه‌شنبه 27 اردیبهشت 1401

آموزشی خبرگزاری ایسنا

آموزشی خبرگزاری ایسنا

گروهی از محققان دیرینه شناس دانشگاه تهران در مطالعات خود با کشف سنگواره گونه‌ای از خرچنگ در مناطق مختلف کشور نشان دادند که در 10 تا 15 میلیون سال قبل، در منطقه‌ای که امروزه رشته کوه‌های زاگرس کشیده شده است، آبراهه‌ای دریایی وجود داشته که از طریق آن دو اقیانوس هند و اطلس با هم تلاقی داشتند و ایران یکی از "کانون‌های داغ تنوع زیستی" در زمین بوده است.

بر اساس برآوردهای جهانی هیچ کشوری آمادگی کامل برای مواجهه با اپیدمی‌ها را ندارد و در این شاخص ایران در میان 195 کشور رتبه 90 را کسب کرده، ضمن آنکه در شاخص "پاسخ سریع" ایران در میان 195 کشور، با کسب امتیاز 36.4، رتبه 94 را دارد.

زمانی که فضانوردان به فضا سفر می‌کنند می‌توانند انتظار کسب تجارب جدید خارق‌العاده‌ای داشته باشند این درحالی است که ممکن است دچار مشکلی نیز بشوند که به طور بالقوه می‌تواند به ماموریت آن‌ها پایان دهد. یکی از این موارد ابتلا به سنگ کلیه است.

شرایط و تسهیلات دانشگاه تربیت مدرس برای دانشجویان مقطع دکتری رشته‌های تابع وزارت علوم ورودی سال 1401 اعلام شد.

محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سفری دو روزه به استان مرکزی ضمن بازدید از مراکز نوآوری دانشگاه‌های صنعتی و اراک، در آیین تکریم و معارفه روسای سه دانشگاه اراک، صنعتی اراک و تفرش حاضر شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: قانون جامع مالکیت های فکری که بستر زایش نوآوری است، در کشور وجود ندارد.

دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی کشور گفت: این مقام مسئول در وزارت بهداشت با تاکید بر اقتصاد در آموزش گفت: در سالهای گذشته هیچ بهره وری در اقتصاد آموزشی کشور صورت نگرفته است. دانشگاه‌ها باید به دنبال اشتغالزایی و رفع مشکلات جامعه و کسب و کارهای دانش بنیان باشند تا بهره وری افزایش و هزینه ها کاهش یابد.

آموزش‌های کاملا حضوری در دانشگاه علم و فرهنگ آغاز شد.

اینکه خودمان، سرمایه‌های علمی کشور را آماج اتهام و بی‌احترامی قرار دهیم، تیر خلاصی است که مرگ اخلاق را در پی داشته و حُرمت مقام استاد، دانشگاه و دانشگاهیان را زیر سؤال می‌برد.

اغراق نیست اگر بگوییم اهدای خون می‌تواند جان انسان را نجات دهد. به تازگی، محققان مزیت قابل توجهی برای اهداکننده‌کنندگان خون یافته‌اند. به نظر می‌رسد مراجعه منظم به مراکز اهدا خون، سطوح برخی مواد شیمایی را در جریان خون را کاهش می‌دهد.

یک پهپاد جدید عجیب و غریب با شش رانشگر غیرعادی قادر خواهد بود 50 کیلوگرم بار را با سرعت 130 کیلومتر بر ساعت تا مسافت 40 کیلومتری حمل کند.

اولین نشست مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور، به صورت مجازی و با حضور رؤسای پژوهشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی عضو مجمع، در سال جدید توسط مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی برگزار شد.

مشاور رییس سازمان سنجش آموزش کشور از انتخاب رشته بیش از 34 هزار داوطلب در آزمون دکتری سال 1401 خبر داد و گفت: مهلت انتخاب رشته داوطلبان فردا یک‌شنبه 28 فروردین ماه پایان می یابد.

محققان دانشگاه هیوستون آمریکا در مطالعه اخیرشان از روش جدیدی برای شناسایی سلول‌های تومور خبر داده‌اند.

نتایج اولیه سی و نهمین دوره پذیرش دستیار فوق تخصصی پزشکی تا آخر وقت امروز شنبه 27 فروردین ماه 1401 اعلام می شود.

یک دانشگاه آمریکایی اعلام کرد که به یک دانشجوی به قتل رسیده این دانشگاه، مدرک تحصیلی افتخاری اعطا می‌کند. این مدرک به طور افتخاری و به خانواده او اهدا می‌شود.