آموزشی خبرگزاری ایسنا

آموزشی خبرگزاری ایسنا

فرآیند انتقال دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی داخل کشور آغاز شد

سامانه انتقال و میهمانی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی داخل کشور جهت نیمسال دوم 1401-1400 فعال شد.

پوشش‌های نانویی برای نمای ساختمان در کشور تولید شد

نانوذرات اکسید تیتانیوم از محصولات یکی از شرکت‌های فناور است که به دلیل دارا بودن خواصی چون آسان تمیز شونده و آب گریز در نمای ساختمان به کار می‌رود.

درمان اضافه‌وزن با کمک پروتئینی که کلید ارتباط اشتها و چاقی است

پژوهشگران ژاپنی در بررسی جدید خود به بررسی نقش یک پروتئین ویژه پرداختند که کلید ارتباط میان اشتها و چاقی به شمار می‌رود.

تبدیل انرژی هسته‌ای به "هیدروژن سبز"

وزارت انرژی ایالات متحده 20 میلیون دلار به پروژه‌ای در "آریزونا" اختصاص داده است تا با استفاده از انرژی هسته‌ای، هیدروژن سبز تولید کنند و قابلیت آن را به عنوان باتری مایع پشتیبان و محصول ثانویه تاسیسات هسته‌ای بسنجند.

فیلم لحظه رسیدن تلسکوپ "جیمز وب" به گویان

تلسکوپ 10 میلیارد دلاری "جیمز وب" بوده است در روزهای گذشته به "گویان فرانسه"(محل پرتاب) رسید و فیلمی از لحظه ورود آن منتشر شده است.

کدام مقالات علمی در دنیا بیشتر "سلب اعتبار" شده‌اند؟

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کاشان با انجام یک مطالعه مهم‌ترین دلایل سلب اعتبار مقالات، کشورهای دارای بیشترین مقالات سلب اعتبار شده را مورد بررسی قرار دادند.

یون‌زدایی آبهای لب شور با الکترودهای نوین بر پایه گرافن

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند با الکترودهای نوین بر پایه گرافن، یون زدایی آبهای لب شور را با کیفیت بهتری انجام دهند.

تاثیر یک کپسول گیاهی در رفع اختلالات خواب زنان یائسه

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد در یک مطالعه تاثیر مصرف کپسول عصاره برگ ریحان را بر اختلالات خواب زنان یائسه بررسی کردند.

شرایط تبدیل وضعیت روسای علمی کاربردی اعلام شد

معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی‌کاربردی از تأثیر نمره آزمون دوره‌های توانمندسازی رؤسای مراکز آموزشی در تبدیل و تمدید وضعیت رؤسای مراکز خبر داد.

توسعه بازار جوراب‌های نانویی با ارتقای کیفیت

یکی از شرکت‌های تولیدی با استفاده از الیاف نانویی جوراب‌های با خاصیت آنتی‌باکتریال تولید کرده که علاوه بر بازار داخل به کشورهایی چون انگلستان صادر شده است.

اندازه‌گیری سیگنال‌های پیاز بویایی انسان با کمک محقق ایرانی

محققان موسسه "کارولینسکا" سوئد در مطالعه اخیرشان با کمک "بهزاد ایروانی" محقق ایرانی روشی را ابداع کرده‌اند که برای اولین بار به آنها امکان اندازه‌گیری سیگنال‌های پیاز بویایی انسان را می‌دهد.

نقش پررنگ ژن‌ها در اثر بخشی ورزش

مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که ژن‌ها نقش مهمی در واکنش بدن به ورزش ایفا می‌کنند. در این تحقیقات چندین ژن خاص که در اثرگذاری فعالیت‌های فیزیکی مختلف بر بدن نقش دارند مشخص شده است.

بازیگر و کارگردان روسی به زمین بازگشتند

فضانورد روسیه به همراه یک کارگردان و یک بازیگر از ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین بازگشتند.

تفاهم نامه مشترک مرکز نوآوری و شتاب دهی جهاددانشگاهی قم و دانشگاه آزاد

در نشستی مجازی تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک بین مرکز نوآوری و شتاب دهی جهاد دانشگاهی واحد استان قم و مرکز رشد دانشگاهی آزاد اسلامی واحد الکترونیکی که به‌منظور مشارکت و بهره‌گیری متقابل از ظرفیت‌های طرفین و همکاری در زمینه‌های تجاری سازی فناوری، منعقد شد.

بررسی عملکرد دانشگاه علمی‌کاربردی جهاد در زمینه آموزش مجازی

نتایج طرح پژوهشی "بررسی نگرش باورها و ارزیابی کیفیت آموزش‌های مهارتی - مجازی از منظر مدرسین دانشگاه جامع علمی‌کاربردی جهاد دانشگاهی"، عملکرد خوب این دانشگاه در برگزاری آموزش‌های مجازی و آزمون‌های برخط را نشان می‌دهد.

واکسینه شدن بیش از 149 هزار دانش آموز در سیستان و بلوچستان

مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت: تعداد 254 هزار دانش آموز در رده سنی 12 تا 18 سال وجود دارد که تاکنون از این تعداد 149 هزار و236 نفر واکسینه شده‌اند که این رقم واکسیناسیون 58 درصدی این رده سنی را نشان می دهد.