آموزشی خبرگزاری ایسنا

آموزشی خبرگزاری ایسنا

اقیانوس ماگما در ماه

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که ماه کره زمین احتمالا به مدت 200 میلیون سال اقیانوس ماگما داشته و این زمان بسیار طولانی تراز آنچه پیشتر دانشمندان تصور می‌کردند، است.

مخترعی که گذشته خود را در واقعیت مجازی ساخت

"لوکاس ریزوتو" نام مخترعی است که به مدت یک سال تمام هر لحظه از زندگی خود را تصویربرداری کرده و با استفاده از این تصاویر در فضای واقعیت مجازی یک ماشین زمان ساخته و اکنون می تواند با هدست واقعیت مجازی در هر روز دلخواه خود در سال گذشته زندگی کند.

نانوذراتی که سرطان را مهار می‌کنند

پژوهشگران "دانشگاه پنسیلوانیا" در بررسی جدیدی، نانوذراتی را ابداع کرده‌اند که می‌توانند به مهار رشد سرطان کمک کنند.

درمان سرطان با کنترل ترمز سیستم ایمنی بدن

پژوهشگران آمریکایی سعی دارند با کنترل پروتئین‌هایی که مانند ترمز سیستم ایمنی هستند، به درمان موثرتر سرطان کمک کنند.

سند همکاری ایران و چین هنوز اجرایی نشده است / عده‌ای مغرضانه دنبال تبلیغات منفی هستند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر این که سند همکاری بین دو کشور ایران و چین از طرف ایران نهایی شده و باید در کشور چین نیز مورد بررسی قرار بگیرد، گفت: هنوز این سند اجرایی نشده است و افرادی که مغرضانه دنبال تبلیغات منفی علیه این سند هستند بدانند که مردم تحت تاثیر این تبلیغات قرار نخواهند گرفت.

تولید حالب مصنوعی با استفاده از علم نانوتکنولوژی در ایران

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های کلیوی و مجاری ادرار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: نمونه حالب مصنوعی که با استفاده از نانو تکنولوژی در این مرکز تولیدشده در حال گذراندن مراحل آزمایش حیوانی است.

تمدید ثبت‌نام هفتمین دوره برنامه "پزشک پژوهشگر"

ثبت‌نام در هفتمین فراخوان و ارسال مدارک برنامه "پزشک پژوهشگر" از دهم تا 31 تیرماه سال جاری تمدید شد.

ارسال بیش 110 اثر به جشنواره "دانشگاه سبز؛ روابط عمومی سبز"

دبیر علمی جشنواره روابط عمومی های برتر دانشگاه ها از ارسال بیش از 110 اثر از مسئولان روابط عمومی زیر مجموعه وزارت علوم به جشنواره "دانشگاه سبز؛ روابط عمومی سبز" خبر داد و گفت: در این جشنواره روابط عمومی های برتر و فعال معرفی و تقدیر خواهد شد.

بهترین مواد برای ساخت ماسک‌کدامند؟

محققان "دانشگاه آریزونا" آمریکا در مطالعه اخیرشان بهترین و بدترین موادی که می‌توان از آنها ماسک تولید کرد را اعلام کرده‌اند.

ناسا از فناوری چاپ 3 بعدی در ماه استفاده خواهد کرد

آژانس فضایی آمریکا (ناسا) که قصد دارد به زودی به کره ماه بازگردد و حضوری پایدار را در این قمر رقم بزند، با محدودیت هایی از جمله حمل بار از زمین به ماه مواجه است که چاره آن را در استفاده از فناوری چاپ سه بعدی در ساخت پایگاه های ماه دیده است.

دعوت از دانش‌بنیان‌ها برای بومی‌سازی سموم و آفت‌کش‌ها

معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با انتشار فراخوانی از شرکت‌های فناور و دانش بنیان دعوت کرد تا طرح‌های خود را در زمینه تولید و بومی‌سازی سموم و آفت‌کش‌ها ارائه دهند.

کسب فرمولاسیون 80 نوع عطر و ادکلن با روش مهندسی معکوس

محققان دانشگاه آزاد با تولید برخی از اسانس‌ها راهکاری را برای تولید 80 نوع عطر و ادکلن در کشور ارائه کردند.

همکاری گوگل و مایکروسافت برای آوردن "وب اپ"های بیشتر به پلی استور

شرکت های گوگل و مایکروسافت می خواهند با همکاری یکدیگر "وب اپ"های بیشتری را به پلی استور بیاورند که ویژگی‌های بیشتری را روی اندروید پشتیبانی کنند.

تعویق برگزاری آزمون دکتری وزارت بهداشت

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت از تعویق زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی علوم پزشکی، آزمون زبان و آزمون غربالگری المپیاد علمی دانشجویی خبر داد.

برگزاری کارگاه بیان تجارب در زمینه اخذ گرنت‌های بین‌المللی

از سوی ستاد توسعه فناوری نانو کارگاه آنلاینی با عنوان "بیان تجارب در اخذ گرنت‌های بین المللی برگزار می‌شود.

ساخت دستگاهی برای تشخیص زودهنگام کرونا و شناسایی مبتلایان بدون علامت

محققان ایرانی دستگاهی را برای تشخیص زودهنگام کرونا با استفاده از اندازه‌گیری میزان گونه‌های اکسیژن فعال (ROS) در خلط تولید کردند که تست‌های آن بر روی 600 بیمار در 4 بیمارستان موفقیت آمیز بوده و این دستگاه توسط یکی از شرکت‌های فناور در حال تجاری سازی است.