آموزشی خبرگزاری ایسنا

آموزشی خبرگزاری ایسنا

توانایی شنوایی تحت تاثیر چشم‌ها قرار دارد

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی نشان داده‌اند که توانایی شنیدن تا حدود قابل توجهی تحت تاثیر چشم‌ها قرار دارد.

بررسی نحوه سازگاری سیستم عصبی فضانوردان در شرایط ریزگرانش

در شرایط "ریزگرانش"(microgravity)، بدن انسان نشانه‌های حسی خود برای تشخیص جهات بالا و پایین را از دست می‌دهد و برای حرکت و دستکاری اشیا نیاز به تعدیل / تنظیم (adjustment) دارد. نشانه‌های بالا - پایین (Up-down cues) نشانه‌های حسی انسان هستند که به انسان در نشان دادن جهت بالا یا پایین کمک می‌کنند.

درمان بیماری‌های تنفسی با پروبیوتیک‌ها

محققان سوئیسی در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند پروبیوتیک‌ها می‌توانند برای درمان بیماری‌های تنفسی جایگزین آنتی بیوتیک‌ها شوند.

ابداع یک آنتی‌بیوتیک جدید برای درمان پاتوژن‌های مقاوم در برابر دارو

پژوهشگران آمریکایی، آنتی‌بیوتیک جدیدی ابداع کرده‌اند که شاید بتواند به مقابله با پاتوژن‌های مقاوم در برابر دارو کمک کند.

نام فضانورد ایرانی تبار ناسا در فهرست بازگشت به کره ماه

ناسا فهرستی 18 نفره از فضانوردان واجد شرایط برای انجام مأموریت‌های اولیه پروژه بازگشت به ماه موسوم به "آرتمیس" را اعلام کرد که ترکیبی از فضانوردان پیشکسوت و تازه وارد است و نام "یاسمین مقبلی" فضانورد ایرانی تبار ناسا نیز در آن دیده می‌شود.

بایسته‌های ترویج علم چیست؟

عضو شورای علمی مرکز نجوم ادیب اصفهان گفت: ترویج علم یک کار تخصصی است و به معنی به هم رساندن زیبای و درستی است و هدف آن بالابردن معدل عقلانیت عمومی است.

وضعیت بازگشت دانشجویان به دانشگاه‌های اسکاتلند

دبیر آموزش اسکاتلند اعلام کرد که بازگشت دانشجویان به دانشگاه‌ها پس از تعطیلات کریسمس طی یک دوره شش هفته‌ای در شرایط متغیری خواهد بود.

ابداع روشی برای ارزیابی دقیق کووید -19 از روی تصاویر قفسه سینه

پژوهشگران آمریکایی، روش جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند تصاویر قفسه سینه را که با اشعه ایکس ثبت شده‌اند، با دقت بیشتری طبقه‌بندی کند.

مچ‌بند سلامت "آمازون" اضافه وزن کاربر را اعلام می‌کند

"هالو"(Halo) نام دستبند / مچ‌بند ردیاب سلامت جدید شرکت "آمازون" است که با نظارت بر صدا و اندازه ترکیب بدن، به کاربران می‌گوید که آیا چربی بدن آنها بیش از حد زیاد است یا خیر و آیا صدای کاربر نشان دهنده از خودراضی بودن او است یا خیر.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه پژوهش‌های بزرگ به دست افراد خاصی انجام می‌شود، گفت: با شرایط موجود و گرانی ارز، عملا با گرنت 50 میلیون تومانی نمی‌توان پژوهش خوبی انجام داد.

توضیحاتی در باب اثر همگرایی گرانشی

عضو شورای علمی مرکز نجوم ادیب اصفهان در مورد اثر همگرایی گرانشی و ارتباط بین انحنای فضا و توزیع انرژی - ماده توضیحاتی را بیان کرد.

مرگ بافت‌های سرطانی به دست گلبول‌های سفید

"گلبول‌های سفید" که "لوکوسیت‌" نیز نامیده می شوند، بخشی مهمی در سیستم ایمنی بدن هستند زیرا با حمله به باکتری‌ها، ویروس‌ها و میکروب‌هایی که به بدن حمله می‌کنند، به مقابله با عفونت‌ها کمک می‌کنند.

استاد کیاست پور معتقد بود ترویج علم باعث از بین رفتن شبه علم می‌شود

یک مدرس فیزیک و نجوم و دانشجوی دکتر کیاست پور در بزرگداشت این استاد، گفت: پروفسور کیاست پور معتقد بود که ترویج علم باعث از بین بردن خرافات و شبه علم و رشد معنویت، نشاط و امید در جامعه می شود.

ساخت ابزاری برای شناسایی پشه‌های ناقل بیماری

پژوهشگران آلمانی با الهام از ساختار شنوایی پشه‌ها، ابزاری ابداع کرده‌اند که می‌تواند به شناسایی گونه و جنسیت پشه‌ها کمک کند و شاید در آینده بتوان از آن برای از بین بردن پشه‌های ناقل بیماری استفاده کرد.

امکان استعلام مشخصات هویتی نو دانشجویان دانشگاه تهران

استعلام مشخصات هویتی نو دانشجویان در سامانه جامع آموزش دانشگاه تهران امکان پذیر شد.

معتمدی: نمی‌دانم چرا با متقلبان پژوهشی برخورد نمی‌شود!

رئیس دانشگاه امیرکبیر با تاکید بر اینکه مسئولان اگر بخواهند می توانند طی یک ماه با تخلفات علمی و پژوهشی برخورد کنند، گفت: اینکه چرا با این پدیده که زیبنده جمهوری اسلامی ایران نیست، برخورد نمی شود جای سئوال دارد و به نظر می رسد عده ای از این پدیده سود می برند.