سه‌شنبه 27 اردیبهشت 1401

آموزشی خبرگزاری ایسنا

آموزشی خبرگزاری ایسنا

معاون آموزشی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در رابطه با فعالیت حضوری دانشجویان در نیم سال دوم تحصیلی 1400-1401 گفت: آموزش مجازی در دانشگاه برای دروس عمومی و حل تمرین، همین‌طور دروسی که به دلایل موجه مجوز برگزاری غیرحضوری از معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی می‌گیرند، برقرار خواهد بود.

تلسکو پ فضایی "هابل" برای اولین بار موفق شده است یک سیاهچاله کلان‌جرم را مشاهده کند که به گفته اخترشناسان، حلقه گمشده بین کهکشان‌های اولیه ستاره ساز و اولین ابرسیاه‌چاله‌ها است.

جلسه هم اندیشی مسئولان دانشگاهی و مدیران صنایع و منطقه آزاد کیش به میزبانی پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.

به نظر می‌رسد فرآیند آزمایش موشک ماه ناسا برای راه‌اندازی ماموریت "آرتمیس 1" موسوم به "تمرین لباس خیس" برای بار سوم متوقف شده است.

در عکس جدیدی که ناسا از سیاره سرخ منتشر کرده است، یخبندان در سراسر سطح دهانه جنوبی مریخ مشاهده می‌شود.

نتایج مطالعه جدید محققان کالج دانشگاهی لندن حاکی از آن است که اولین حیات روی زمین حداقل 3.75 میلیارد سال پیش (حدود 300 میلیون سال زودتر از آنچه قبلا تصور می‌شد) پدید آمده است.

پژوهشگران داخلی در یک مطالعه تحقیقاتی به بررسی چالش‌های نظام سلامت ایران در مواجهه با سالمندی آینده کشور پرداخته و راهکارهایی را در این خصوص ارائه داده‌اند.

محققان کشور در یک مطالعه پژوهشی که روی جانوران مدل انجام داده‌اند، تاثیر همزمان عصاره گیاه دارویی سندانی و تمرینات ورزشی را بر جانورانی که دچار چربی خون بالا بودند بررسی کرده و متوجه تاثیرات مثبت آن‌ها بر هورمون‌های جنسی شده‌اند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران از صدور کارنامه فرهنگی برای دانشجویان این دانشگاه از مهر ماه سال جاری خبر داد و گفت: این برنامه برای همه دانشجویان در مقاطع مختلف اجرایی خواهد شد.

شرکت گردشگری فضایی "اسپیس پرسپکتیو"(Space Perspective) قصد دارد مسافران را با بالن غول‌پیکر خود به جو بالای زمین ببرد.

نشست هم اندیشی ارتقاء تولید دانش بنیان در شرکت های بزرگ با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهندس حسین فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت و دکتر حمید رضا طیبی رییس جهاددانشگاهی برگزار شد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه عدم استقبال صنایع از نوآوری یعنی شکست صنایع سنتی، گفت: هر جایی که شرکت‌های دانش بنیان ورود کردند مشکلات کمتر شد؛ اما برخی صنایع چون کشاورزی که هنوز فناوری به خوبی در آنها رخنه نکرده با مشکلات عدیده ای روبرو هستند و حجم واردات در این حوزه بالا است.

نتایج یافته‌های اخیر محققان دانشگاه ژنو حاکی از آن است که تزریق واکسن‌های مبتنی بر آران‌ای پیام‌رسان می‌تواند بار ویروسی را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

آژانس فضایی اروپا اعلام کرد پس از حمله پوتین به اوکراین، دیگر در آینده با روسیه در ماموریت‌های مرتبط با کاوش ماه همکاری نخواهد کرد.

یک گروه بین‌المللی از ستاره‌شناسان اخیرا پیش ماده (Precursor) یک سیاه‌چاله کلان جرم را شناسایی کرده‌اند.

نخستین نشست هم‌اندیشی ارتقاء تولید دانش‌بنیان در شرکت‌های بزرگ، پنجشنبه (25 فروردین) با حضور سیدرضا فاطمی امین - وزیر صنعت، معدن و تجارت - در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد.