دوشنبه 4 تیر 1403

ریاست دوره‌ای شورای امنیت به چه کسی رسید؟

وب‌گاه دنیای اقتصاد مشاهده در مرجع
ریاست دوره‌ای شورای امنیت به چه کسی رسید؟

امارات متحده عربی در ماه میلادی ژوئن ریاست دوره‌ای این شورا را عهده‌دار شد.

امارات متحده عربی که جزء 10 عضو غیردائم شورای امنیت سازمان ملل است، در ماه میلادی ژوئن ریاست دوره‌ای این شورا را برعهده دارد.

سوئیس که از ابتدای سال جاری میلادی (2023) به عضویت شورای امنیت سازمان ملل درآمده است، رئیس دوره‌ای این شورا در ماه می بود.

هشدار جدی لاوروف به سفیر آمریکا / برکار خود تمرکز کنید

پیش از سوئیس، روسیه یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت که دارای حق وتو است، رئیس این شورا بود که ریاست آن به دلیل جنگ اوکراین، به شدت مورد هجمه کی یف، امریکا و حامیان غربی آن قرار گرفت. کشورهای ژاپن، سوئیس، مالت، موزامبیک و اکوادور اعضای جدید غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل هستند که دوره دو ساله عضویت آنها از روز اول ژانویه 2023 آغاز شده است و جایگزین کشورهای هند، نروژ، ایرلند، کنیا و مکزیک شدند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد، پنج عضو دائم و 10 عضو غیردائم دارد که ریاست شورای امنیت دوره ای و طول مدت آن یک ماه است و رئیس هیات نمایندگی هر کشور به عنوان رئیس شورای امنیت سازمان ملل شناخته می‌شود.

پنج عضو دائم شورای امنیت شامل روسیه، چین، آمریکا، انگلیس و فرانسه می شوند که دارای حق وتو در این شورا هستند.

وظیفه اصلی این شورا حفظ صلح و امنیت بین‌الملل است که با یکجانبه‌گرایی برخی از این اعضا، از ماموریت اصلی خود دور شده و در موارد متعددی ناکارآمد بوده است.

10 عضو غیر دائم شورای امنیت را مجمع عمومی سازمان ملل متحد با توجه به مشارکت اعضای این سازمان در حفظ صلح و امنیت بین الملل و دیگر اهداف سازمان و همچنین بر مبنای توزیع عادلانه جغرافیایی انتخاب می کند.

در واقع، 10 عضو انتخابی شورای امنیت توسط مجمع عمومی برای یک دوره دو ساله که از اول ژانویه آغاز می‌شود، انتخاب می‌شوند. عضوی که خارج می‌شود بلافاصله قابل تجدید انتخاب نخواهد بود.

هر سال، مجمع عمومی، پنج عضو جدید را انتخاب و جایگزین اعضای قدیمی‌تری که دوره عضویتشان در 31 دسامبر پایان می‌یابد، می‌سازد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد سال 2022 را در حالی به پایان رساند مذاکرات درباره اصلاحات در شورای امنیت مطرح شد و بسیاری با نیاز به مدرن سازی این نهاد موافق بودند اما نظرات در مورد حق وتو متفاوت بود.

--> اخبار مرتبط

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.