شنبه 5 اسفند 1402

"شبکه وکلای بین‌المللی" برای پیگیری حقوقی جنایات رژیم صهیونسیتی تشکیل شد

خبرگزاری تسنیم مشاهده در مرجع
"شبکه وکلای بین‌المللی" برای پیگیری حقوقی جنایات رژیم صهیونسیتی تشکیل شد

در نشست قرارگاه مرکزی حمایت حقوقی از فلسطین اعلام شد "شبکه وکلای بین‌المللی" برای پیگیری حقوقی جنایات رژیم صهیونسیتی تشکیل شده است.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نشست قرارگاه مرکزی حمایت حقوقی از فلسطین بعد از ظهر امروز یکشنبه 7 آبان به همت انجمن حقوق بین‌الملل سازمان بسیج حقوقدانان کشور با هدف بررسی راهکارهای کمک حقوقی به مردم فلسطین برگزار شد.

شبکه وکلای بین‌المللی برای پیگیری حقوقی جنایات رژیم صهیونسیتی تشکیل شد

حسن عبدلیان‌پور؛ رییس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه در سخنان خود در این نشست گفت: دغدغه‌های حقوقدانان کشورهای اسلامی این است که در موضوع فلسطین آنطور که باید و شاید از ظرفیت حقوقی آنان استفاده نشده است.

وی افزود: مرکز وکلای قوه قضاییه در این خصوص پیشقدم بوده و با همراهی بسیج حقوقدانان این مهم را از سال‌ها قبل دنبال کرده‌ایم و به نتایج خوبی رسیدیم و با اجماعی که به‌واسطه موضوعات اخیر غزه بین حقوقدانان ایجاد شده امیدوارم کار را به نتایج خوبی برسانیم.

عبدلیان‌پور ادامه داد: ما شبکه‌ای از حقوقدانان و وکلایی که دغدغه مردم مظلوم فلسطین را دارند و در این وضعیت با میل و رغبت خود می‌خواهند اقدامی انجام دهند، تشکیل دادیم. تشکیل این شبکه آغاز خوبی است که با پایان بسیار خوبی از لحاظ حقوقی توأم خواهد بود؛ بالغ بر 40 وکیل متخصص در امر حقوق بین‌الملل عضو این شبکه هستند.

عبدلیان‌پور تصریح کرد: در نشستی که در ستاد حقوق بشر تشکیل شد کمیته دادگاه‌های مجازی به عهده مرکز وکلای قوه قضاییه گذاشته شد که تجربه قبلی در این باره دارد؛ روز قدس هم دادگاه نمادین داشتیم که 12 شکواییه علیه جنایات رژیم صهیونیستی طرح و بر اساس آنها دادگاه مردمی تشکیل شد.

وی تأکید کرد: این دادگاه نمادین، پیوست رسانه‌ای دارد که در این باره کارهای خوبی انجام شده و حتی امکان استفاده از آن در بحث مستندسازی جنایات رژیم صهیونسیتی وجود دارد.

مدعیان حقوق بشر کجا هستند؟

حجت‌الاسلام سید محسن موسوی؛ معاون دادستان کل کشور نیز در این نشست گفت: اکنون دشمنان اسلام همه متحد هستند و به محض وقوع توفان الاقصی توسط حماس و مقاومت که بعد از بیش از 75 سال جنایات و محاصره مردم فلسطین اینگونه به صورت دشمنان سیلی زدند، بایدن به سختی و مشقت خود را به معرکه رساند یا صدر‌اعظم آلمان از ترس موشک‌های مقاومت در کف فرودگاه پناه گرفت و رییس جمهور فرانسه و همه و همه به حمایت از رژیم کودک‌کش صهیونیستی آمدند که حاکی از ضعف رژیم صهیونسیتی و اقتدار جبهه مقاومت است.

موسوی بر لزوم اتحاد مسلمانان تأکید و اظهار کرد: مسلمانان قدرت عظیمی دارند و همه دنیا دید که یک گروه مقاومت که سال‌ها در محاصره بود، چگونه رژیم پوشالی و سست صهیونسیتی را شکست داد که ترمیم هم نخواهد شد.

وی بیان کرد: امروز چهره واقعی مدعیان حقوق بشر هویدا شد و باید پرسید اکنون که این همه بمب‌های ممنوعه بر سر مردم مظلوم غزه فرود می‌آید، مدعیان حقوق بشر کجایند؟ م

عاون دادستان کل کشور متذکر شد: مجامع بین‌المللی مانند سازمان ملل متحد و شورای امنیت حامی رژیم صهیونسیتی است اما اکنون در آمریکا و آلمان و انگلیس و جای جای دنیا موضوع فلسطین مطرح است و تجمع‌ها و گردهمایی‌هایی در حمایت از حقوق مردم غزه در حال برگزاری است.

اجازه ندهیم جای مظلوم و جلاد عوض شود

سهراب علی شمخانی؛ معاون حقوقی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دیگر سخنران این نشست بود که او با بیان اینکه مقام معظم رهبری توصیه کردند که باید جنایات صهیونیست‌ها و سرکرده استکبار یعنی آمریکا را در این موضوع پیگیری کنیم، اظهار کرد: غربی‌ها کلیدواژه‌ای دارند به نام «غرب وحشی». ریشه آن برمی‌گردد به قتل‌عام سرخپوست‌ها که آمریکایی‌ها آنها را قلع و قمع و سرزمین آنها را اشغال کردند.

وی افزود: بر اساس آثار و مستندات، دولت‌های غربی در چند صد سال گذشته، قاره‌های مختلف را با برنامه استعماری خود تصرف و در آنها غارت و قتل عام و... کردند. پرتغال، اسپانیا، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، آلمان، روسیه و... کشورهای دیگر را استثمار و منابع آن را غارت کردند. فرهنگ غرب که نماد آن صهیونیستم است بیانگر همان خصلت غرب وحشی است.

شمخانی با بیان اینکه غربی‌ها در چرخه استثمار و استعمار ده‌ها میلیون نفر را به قتل رسانده‌اند، گفت: آمریکا طبق آمار خودشان بیشتر از هشت میلیون نفر را کشته‌اند و در 90 سال، عامل بیش از 100 کودتا بودند که در آن خون‌های بیگناهان بسیاری ریخته شده است.

معاون حقوقی سپاه پاسداران ادامه داد: ما افول آمریکا که نماد صهیونیسم است را شاهدیم و همزمان، افول صهیونیسم را می‌بینم. کسانی که ادعای نیل تا فرات را داشتند پشت دیوارها پنهان می‌شوند و علیه زنان و کودکان دست به جنایاتی می‌زنند که قبلاً مثل آن را ندیده بودیم.

وی گفت: سران دولت‌های غربی را دیدیم که برای اعلام حمایت به سرزمین‌های اشغالی آمدند تا این جرثومه فساد را حفظ کنند. آمریکایی‌ها بلافاصله بعد از حمله مقاومت فلسطین به میدان آمدند و مجبور شدند مدیریت صحنه را به عهده بگیرند زیرا مدیریت صهیونسیم از درون به هم ریخته بود.

وی ادامه داد: غربی‌ها تلاش می‌کنند تا جای مظلوم و ظالم را عوض کنند. تمام امکانات رسانه‌ای خود را به میدان آورده‌اند و مانع از راهپیمایی برای اعلام حمایت از مردم فلسطین می‌شوند.

شمخانی با برشمردن برخی حملات رژیم صهیونسیتی به غزه طی چند سال گذشته گفت: بارها شاهد بودیم که رژیم صهیونیستی مردم فلسطین را کشته‌اند و قتل و غارت و تخریب کردند.

وی تأکید کرد: اقدام مقاومت در اجرای عملیات توفان الاقصی، دفاع مشروع است که باید انجام می‌شد. فلسطینی‌ها قبلاً سلاحی نداشتند تا از خود دفاع و بر صهیونیست‌ها غلبه کنند اما امروز مقاومت به بلوغ خود رسیده و سنگ و آجر را به موشک تبدیل کرده و جوانان را آموزش می‌دهد و از حصارهای فیزیکی عبور می‌کند و پیوست‌های حقوقی دارند.

معاون حقوقی سپاه پاسداران گفت: امروز باید همه‌جانبه از فلسطین حمایت کنیم و نگذاریم جای مظلوم و جلاد عوض شود. ما و حقوقدانان کشورهای اسلامی باید تلاش کنیم اجماع جهانی تشکیل شده علیه صهیونیسم و آمریکا را حفظ کنیم.

نامه‌نگاری با رئیس اتحادیه بین‌المللی وکلا در فرانسه برای پیگیری حمایت حقوقی از مردم فلسطین

حسین طالع؛ رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز هم در سخنان خود ضمن اشاره به انتشار بیانیه کانون در محکومیت جنایات رژیم صهیونسیتی، از برگزاری اجلاس اتحادیه بین‌المللی وکلا در فرانسه خبر داد و گفت: کانون وکلا یکی از قدیمی‌ترین اعضای این اتحادیه است و در نامه‌ای به رئیس اتحادیه، پیگیری مجدانه و حمایت حقوقی از ملت فلسطین را خواستار شده است.

طالع با اشاره به جنایات رژیم صهیونسیتی و اقدامات نژادپرستانه و نسل‌کشی در نوار غزه متذکر شد: دنیا باید این جنایات را بداند و از همه ظرفیت‌های حقوقی برای پیگیری این جنایات استفاده خواهیم کرد.

پیشنهاد تشکیل کمیسیون حقیقت‌یاب و دادگاه جنایتکاران صهیونیستی

به گزارش تسنیم، در نشست امروز جمعی از حقوقدانان از بسیج حقوقدانان کشور به ایراد سخنرانی و بیان نظرات خود پرداختند و طی آن راهکارهای پیشنهادی انجمن حقوق بین‌الملل سازمان بسیج حقوقدانان کشور در این قرارگاه مطرح شد که عبارتند از:

- تشکیل سریع کنفرانس بین‌المللی حقوقدانان کشورهای اسلامی و کشورهای غیرمتعهد برای تبیین جنایات اسراییل علیه کودکان و زنان فلسطین

- مستندسازی جنایات ارتکابی رژیم صهیونسیتی در غزه در سه هفته گذشته جهت ارایه به دادستان دیوان کیفری بین‌المللی و سایر مراجع بین‌المللی

- ارایه درخواست برای تشکیل کمیسیون حقیقت‌یاب از سوی سازمان کشورهای اسلامی برای طرح جنایات ارتکابی رژیم صهیونسیتی علیه مردم فلسطین در شورای حقوقی سازمان ملل

- ایجاد ارتباط قوی بین حقوقدانان بین‌المللی

- درخواست برای تشکیل دادگاه بین‌المللی از سوی سازمان کنفرانس کشور‌های اسلامی